Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 maja 2014 r., sygn. II SA/Op 132/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędzia WSA Teresa Cisyk Protokolant Referent stażysta Marta Kubiak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 maja 2014 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 9 stycznia 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wykonania obowiązku i ustalenia sposobu użytkowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiot zaskarżenia stanowi decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 9 stycznia 2014 r., nr [...], wydana na podstawie art. 138 § 2 K.p.a., uchylająca decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie nyskim z dnia 17 września 2013 r., nr [...], stwierdzającą wykonanie obowiązków nałożonych na A.S. - własną decyzją z dnia 19 lutego 2013 r., nr [...], uzupełnioną postanowieniem z dnia 8 marca 2013 r., nr [...], oraz ustalającą sposób użytkowania pomieszczeń nr 1 i 7 w budynku mieszkalno-użytkowym przy ul. [...] w [...].
Zaskarżona decyzja zapadła w następujących okolicznościach sprawy.
W wyniku prowadzonego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie nyskim postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania oraz legalności wykonanych robót budowlanych w byłych obiektach inwentarskich oraz części stodoły, położonych w [...], wydano w dniu 3 lipca 2008 r. decyzję nr [...], w przedmiocie odmowy nałożenia na A.S. obowiązku wykonania określonych czynności lub robót w sprawie samowolnej zmiany użytkowania części mieszkalno-użytkowej budynku przy ul. [...]. Decyzją z dnia 30 września 2008 r., nr [...], Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy ww. decyzję organu I instancji.
Po zaskarżeniu decyzji organu odwoławczego - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 22 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Op 585/08 uchylił decyzję organu II instancji oraz poprzedzającą decyzję organu I instancji, ponadto orzekł o uchyleniu postanowienia OWINB z dnia 17 stycznia 2008 r., nr [...], i poprzedzającego postanowienia PINB w powiecie nyskim z 30 października 2007 r., nr [...], dotyczącego nałożenia na A.S. obowiązku przedłożenia oceny technicznej ww. obiektu, a także orzekł o uchyleniu decyzji PINB w powiecie nyskim z dnia 23 października 2007 r. umarzającej postępowanie w sprawie legalności robót budowlanych w przedmiotowym obiekcie. W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że organy nadzoru budowlanego prawidłowo w rozpatrywanej sprawie zastosowały przepisy Prawa budowlanego w brzmieniu sprzed 31 maja 2004 r., jednakże nie podjęto wszystkich kroków niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia sprawy, w tym pełnego zakresu przeprowadzonych robót budowlanych i ich oceny, co do wymogów formalnoprawnych oraz zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi. Ponadto Sąd wskazał, że w ponownym postępowaniu należy ustalić zakres ewentualnej samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektów i wykonania robót budowlanych bez pozwolenia przez Miejski Zespół [...] Szkół w [...], ponieważ bez ustalenia tej okoliczności nie można powiedzieć czy doszło do samowolnej zmiany sposobu użytkowania przez kolejnych właścicieli. Jednocześnie Sąd uznał, że należy uzupełnić materiał dowodowy o kompletną i wyczerpującą ekspertyzę techniczną, sporządzoną po uprzednich oględzinach obiektu, tak aby dokonać ustalenia pełnego zakresu objętych sporem robót budowlanych.