Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Wa 2752/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Aneta Lemiesz, sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant specjalista Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji W. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji W. S.A. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżąca (Wnioskodawca, Spółka) - Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji W. S.A. z siedzibą w W. , 24 maja 2013 r. złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
We wniosku skarżąca przedstawiła stan faktyczny, wskazując, że w grudniu 2012 r. dokonała połączenia ze spółką M. S.A. (dalej jako "Spółka Przejęta"). Połączenie Spółek nastąpiło przez przeniesienie całego majątku Spółki przejętej na rzecz wnioskodawcy w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.
Spółka Przejęta utraciła osobowość prawną na dzień [...] grudnia 2012 r. Ponadto na wnioskodawcę, jako Spółkę Przejmującą przeszły w drodze sukcesji uniwersalnej wszystkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej (zgodnie z art. 494 Kodeksu spółek handlowych), w tym również wszystkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego zgodnie z art. 93 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), dalej "O.p.".
W ramach swojej działalności zarówno wnioskodawca, jak i Spółka Przejęta składały sprawozdania jednostkowe sporządzane na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) dalej "ustawa o rachunkowości". Połączenie wnioskodawcy oraz Spółki Przejętej nastąpiło metodą łączenia udziałów przewidzianą w art. 44c ustawy o rachunkowości. Powyższe oznacza, że zarówno wnioskodawca jak i Spółka Przejęta nie zamykały swoich ksiąg rachunkowych na dzień połączenia.