Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. I SA/Po 986/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: ref. staż. Martyna Dziubałka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi J. A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] marca 2013 r. J. A., reprezentowana przez doradcę podatkowego, zwróciła się do Ministra Finansów - reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w wyniku likwidacji spółki jawnej środków pieniężnych oraz wierzytelności wobec osób trzecich, a także w zakresie skutków podatkowych spłaty wierzytelności wobec osób trzecich.
Opisując zdarzenie przyszłe wnioskodawczyni wskazała, że posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski. W związku z tym, zainteresowana podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni jest wspólniczką w A Sp. z o.o. (dalej: "spółka"). W przyszłości planowane jest przekształcenie spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną (dalej: "spółka osobowa"). Na kolejnym etapie możliwa jest likwidacja spółki osobowej zgodnie z treścią jej umowy oraz obowiązującymi przepisami. Jest prawdopodobne, że na dzień likwidacji spółki osobowej, jej majątek składał się będzie głównie ze środków pieniężnych oraz wierzytelności należnych spółce osobowej od podmiotów trzecich. Na skutek likwidacji spółki osobowej, zainteresowana otrzyma przypadającą na nią zgodnie z umową spółki osobowej część środków pieniężnych oraz wierzytelności od podmiotów trzecich.