Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Gd 888/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.), Sędzia WSA Janina Guść, Protokolant Sekretarz Sądowy Izabela Adamowicz, po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 października 2013 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 15 sierpnia 2011 r. A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. zwróciła się do Burmistrza Miasta i Gminy o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrowni wiatrowej K. wraz z infrastrukturą towarzyszącą, o mocy nominalnej do 2,5 MG, w obrębie ewidencyjnym K. na działkach o numerach: [...], [...], [...], [...] i [...] w gminie S.

Decyzją z dnia 19 października 2012 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 80 ust. 1 i art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) - dalej w skrócie jako "ustawa", Burmistrz Miasta i Gminy odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia objętego ww. wnioskiem.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił, że w przypadku przeprowadzonej oceny oddziaływania na środowisko organ wydający decyzję, zgodnie z art. 80 ust. 1 pkt 3 ustawy, ma obowiązek wziąć pod uwagę wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa. Planowane przedsięwzięcie nie jest akceptowane zarówno przez strony postępowania jak i mieszkańców Koślinki i miejscowości sąsiednich. Wpłynęły liczne wnioski, uwagi i sprzeciwy co do realizacji przedsięwzięcia. Dotyczyły przede wszystkim obawy utraty wartości nieruchomości sąsiednich, negatywnego oddziaływania na zdrowie i życie ludzi i zwierząt, zaburzenia krajobrazu, emisji nadmiernego hałasu oraz zagrożenia dla znajdującego się w bezpośredniej odległości od miejsca, gdzie planuje się posadowienie elektrowni wiatrowej, lądowiska dla samolotów lekkich, ultralekkich i motolotni. Organ uznał za słuszne wnioski stron, mieszkańców i uczestników konsultacji społecznych. Jego zdaniem, budowa elektrowni wiatrowej we wskazanym przez inwestora miejscu ograniczać będzie możliwość lokalizowania zabudowy mieszkaniowej w obszarze oddziaływania elektrowni. Realizacja przedsięwzięcia spowoduje istotne wyróżnienie elektrowni w krajobrazie miejscowości K. i będzie miała negatywny wpływ na jej walory środowiskowo-przyrodnicze. Stanowić też będzie realne zagrożenie dla użytkowników znajdującego się w bezpośredniej odległości lądowiska, co może skutkować całkowitym uniemożliwieniem z jego korzystania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00