Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. I SA/Gd 345/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Irena Wesołowska Sędzia WSA Ewa Wojtynowska Protokolant sekretarz sądowy Dorota Kotlarek po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi P. T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną Minister Finansów (reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej) uznał stanowisko P.T. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zakwalifikowania wydatków poniesionych na aplikację radcowską do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, za nieprawidłowe.

Stan faktyczny w sprawie przedstawiał się następująco:

P.T. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. W uzasadnieniu wniosku podała, że w latach 2009-2012 odbywała aplikację radcowską, której ukończenie stanowiło warunek wzięcia udziału w egzaminie radcowskim. Wnioskodawczyni przystąpiła do tego egzaminu w 2012 r. i 2013r. Pozytywny wynik egzaminu dał Wnioskodawczyni prawo złożenia wniosku o wpis na listę radców prawnych. Po podjęciu przez Radę Okręgową Izby Radców Prawnych uchwały o wpisie jej osoby na listę radców prawnych, wraz ze złożeniem ślubowania, uzyskała formalnie tytuł zawodowy radcy prawnego i możliwość wykonywania zawodu w formie kancelarii radcy prawnego. Z dniem 1 sierpnia 2013 r. wnioskodawczyni rozpoczęła działalność gospodarczą w formie kancelarii radcy prawnego, której przedmiotem jest działalność prawnicza. Przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej zainteresowana poniosła wydatki związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych radcy prawnego, które obejmowały następujące pozycje: opłata wpisowa oraz opłata za legitymację aplikanta radcowskiego; opłaty roczne za aplikację radcowską; składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie radcowskim (jako aplikant radcowski) w latach 2009-2012; opłata za egzamin radcowski; opłata za decyzje w sprawie wpisu na listę radców prawnych. Poniesione wydatki udokumentowane są zaświadczeniem i pokwitowaniem wydanymi przez Okręgową Izbę Radców Prawnych oraz zaświadczeniem wydanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00