Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Gd 81/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.) Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi Ł. F. na decyzję Wojewody z dnia 27 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia 22 października 2013 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego Ł. F. kwotę 374 (trzysta siedemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może zostać wykonana.

Uzasadnienie

Wojewoda decyzją z dnia 27 listopada 2013 r. po rozpatrzeniu odwołania Ł. F. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia 22 października 2013 r. nr [...] orzekającej o wymeldowaniu Ł. F. z pobytu stałego z lokalu nr 62A przy ul. [...] w G. - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kpa w zw. z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 139 poz. 993 ze zm.) - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ podał m.in., że postępowanie w sprawie wymeldowania Ł. F. wszczęto na wniosek zarządu Okręgowego A. w W., wieczystego użytkownika nieruchomości.

Organ I instancji ustalił, że Ł. F. opuścił przedmiotowy lokal z powodu braku właściwych warunków do zamieszkiwania. Lokal jest zagrzybiony, nieogrzewany, zniszczony na skutek włamania do którego doszło w 2012 r. (wybite okno), od lutego 2013 r. lokal jest pozbawiony wody, zamkniętej w związku z pęknięciem rur. Oględziny lokalu potwierdziły, że lokal nie jest używany, m.in. z uwagi na brak rzeczy świadczących o zamieszkiwaniu osób, odłącznie urządzeń i zły stan techniczny. Ł. F. uzależnia swój powrót do mieszkania od przeprowadzenia przez A. niezbędnego remontu oraz od zawarcia porozumienia z nim oraz B. Zaznaczył, że budynek jest podzielony na dwie części, z których tylko jedna jest remontowana i nie zgodził się z twierdzeniem, że A. nie jest w stanie wyremontować zajmowanej przez jego rodzinę części budynku. Do 2010 r. Ł. F. i jego rodzina zamieszkiwali w lokalu na podstawie kolejnych umów najmu, użyczenia i użytkowania lokalu. Umowy te kilkakrotnie były wypowiadane przez A., jednak po porozumieniu z rodziną dochodziło do podpisania kolejnej. Kiedy w 2010 r. rodzina zaczęła wysuwać roszczenia o przeprowadzenie remontu, A. wypowiedział im umowę i założył sprawę o wydanie nieruchomości. Ł. F. oświadczył, że mieszkał w lokalu do lutego 2012 r. tj. do dnia wyjazdu do Holandii w celach zarobkowych. Po powrocie do kraju w sierpniu 2012 r. zamieszkał w G. w mieszkaniu siostry. W spornym lokalu nie przybywa stale z powodu braku ciepłej wody i ogrzewania. W sezonie letnim stara się tam przyjeżdżać, jednak nie da się tam mieszkać, bo w drugiej części budynku organizowane są wesela. Najpotrzebniejsze rzeczy osobiste ma w mieszkaniu siostry, a w spornym lokalu pozostawił wszystkie pozostałe swoje sprzęty i meble.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00