Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 kwietnia 2014 r., sygn. I SA/Gd 1578/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.) Sędzia WSA Irena Wesołowska Protokolant sekretarz sądowy Dorota Kotlarek po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi A. G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w z dnia 4 września 2013 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zabezpieczenia dokonanego na majątku 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w na rzecz skarżącej kwotę 100 (sto) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 4 września 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia A. G., utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 12 lipca 2013 r., którym przedłużono do dnia 30 sierpnia 2013 r. termin zabezpieczenia dokonanego na majątku skarżącej na podstawie zarządzenia zabezpieczenia z dnia 3 października 2012 r.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Organ egzekucyjny - Naczelnik Urzędu Skarbowego, będący jednocześnie wierzycielem, prowadził postępowanie zabezpieczające na majątku zobowiązanej A. G., na podstawie zarządzenia zabezpieczenia z dnia 3 października 2012 r.
Podstawę obowiązku podlegającego zabezpieczeniu stanowiła decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 12 września 2012 r., którą zabezpieczono przybliżoną kwotę 462.593,00 zł zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach za 2007 rok. Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia 12 lutego 2013 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w sprawie zaistniała uzasadniona obawa niewykonania w przyszłości w sposób dobrowolny i w terminie zobowiązania podatkowego bowiem A. G. nigdy wcześniej nie wywiązywała się z tego rodzaju obowiązków. Dokonane przez podatniczkę w toku prowadzonego postępowania kontrolnego czynności cywilnoprawne polegały na zbywaniu majątku: darowizna lokalu mieszkalnego na rzecz męża (do odrębnego majątku), którego była właścicielką, odwołanie tej darowizny i w tym samym dniu darowanie ww. lokalu siostrze J. Ż.; sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość położonego w G. przy ul. [...] wraz z prawem własności działki; sprzedaż nieruchomości niezabudowanej położonej w S. W ocenie organu odwoławczego działania strony dotyczące wyzbywania się majątku, z uwzględnieniem pozostałych okoliczności towarzyszących tj. zmiany adresu zamieszkania, braku majątku o wartości pokrywającej przybliżoną wysokość zobowiązania, wskazują na istnienie uzasadnionej obawy, iż A. G. nie ureguluje w przyszłości ciążącego na niej zobowiązania podatkowego. Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Gd 532/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę podatniczki na powyższą decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 12 lutego 2013 r.