Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Gd 152/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia 20 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 8 listopada 2013r. Prezydent Miasta, działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, orzekł o wymeldowaniu J. S. z pobytu stałego w G., ul. [...].
W uzasadnieniu organ wskazał na treść art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, z którego wynika, że podmiotem decyzji o wymeldowaniu może być osoba, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
Organ podał, że postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem K. S., do którego dołączyła umowę o częściowym podziale majątku wspólnego, zawartą w akcie notarialnym z dnia 26 kwietnia 2013r.
Oceniając zebrany materiał dowodowy uznano, że bezspornie J. S. od sierpnia 2013r. nie zamieszkuje przy ul. [...] w G.. Wyprowadził się z domu dobrowolnie, gdyż nie chciał, aby dzieci były świadkami awantur pomiędzy nim, a żoną. W sprawie nie miał znaczenia, podnoszony przez J. S., fakt dokonania nakładów finansowych na sporny lokal, ponieważ tego rodzaju sprawy mogą być rozpatrywane na drodze postępowania cywilnego. Ponadto z dołączonego do wniosku aktu notarialnego wynika, że wszelkie roszczenia i pretensje małżonków dotyczące poniesionych nakładów finansowych na sporną nieruchomość zostały ostatecznie zniesione. Na podstawie zeznań stron organ ustalił, że przedmiotowy lokal nie jest miejscem stałego zamieszkiwania J. S., który mieszka we własnym mieszkaniu w P. i tam powinien dokonać zameldowania.