Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. III SA/Gd 60/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi S. R. na decyzję Komendanta Policji z dnia 25 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Komendanta Policji na rzecz skarżącego S.R. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym nr [...] wydanym w dniu 30 października 2013 r. Komendant Powiatowy Policji, działając na podstawie art. 6f, art. 39 ust. 1, art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r., Nr 287, poz. 1687 ze zm.), zawiesił S. R. w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy, nadając rozkazowi rygor natychmiastowej wykonalności oraz określił termin rozliczenia się z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych na 7 dni od daty doręczenia rozkazu.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 30 października 2013r. do Komendy Powiatowej Policji wpłynął telefonogram z Prokuratury Rejonowej G., sygn. akt [...], zawiadamiający o wydaniu postanowienia o przedstawieniu funkcjonariuszowi Policji S. R. zarzutu z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. Jak wynika z treści przesłanego dokumentu Prokurator Prokuratury Rejonowej G. przedstawił funkcjonariuszowi zarzuty popełnienia przestępstw z w/w przepisów kodeksu karnego, tj. przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o Policji policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Jest to czynność obligatoryjna i uzasadnia wydaną decyzję.