Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2014 r., sygn. I SA/Wa 1643/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.) Sędziowie: WSA Dariusz Pirogowicz WSA Przemysław Żmich Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2014 r. sprawy ze skargi W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargę.
Uzasadnienie
M. M. wystąpił w dniu [...] grudnia 2005 r. do Prezydenta W. z wnioskiem o ustalenie odszkodowania za grunt, który zajęty został pod drogę - ul. [...] w W. W tym samym dniu wystąpił również do Wojewody [...] o wydanie decyzji stwierdzającej przejście nieruchomości, z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r., na własność Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego.
Postanowieniem nr [...] z dnia [...] lutego 2006 r. Prezydent W. zawiesił z urzędu postępowanie odszkodowawcze do czasu wydania przez Wojewodę [...] decyzji deklaratoryjnej.
Aktem notarialnym Rep. [...] z dnia [...] grudnia 2007 r. M. M. nieruchomość stanowiącą działkę nr [...] o pow. [...] m2, z obrębu [...] przekazał umową darowizny na rzecz swoich synów P. M. w [....] części i T. M. w [...] części.
Decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2011 r. Wojewoda [...] stwierdził nabycie przez Gminę W. z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności gruntu zajętego pod część ulicy [...], oznaczonego jako działka nr [...] o powierzchni [....] m2, w obrębie [...]. Decyzja w dniu [...] kwietnia 2011 r. stała się ostateczna.
Prezydent W. postanowieniem nr [...] z dnia [...] czerwca 2011 r. podjął zawieszone postępowanie odszkodowawcze.
Prezydent W. decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2012 r. odmówił ustalenia odszkodowania za grunt położony w W. przy ulicy [...] oznaczony jako działka nr [...] o pow. [...] m2 z obrębu [...], uregulowany w księdze wieczystej KW Nr [...], zajęty pod drogę publiczną gminną. W uzasadnieniu wskazał, że ostateczną decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2011 r. Wojewoda [...] stwierdził nabycie przez Gminę W. z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności gruntu położonego w W., oznaczonego jako część działki ewidencyjnej nr [...] o pow. [...] m2 z obrębu [...], stanowiącego projektowaną działkę ewidencyjną nr [...] o powierzchni [...]m2 z obrębu [...], zajętego pod ul. [...]. Wojewoda [...] wskazał w tej decyzji, że współwłaścicielami przedmiotowego gruntu zgodnie z odpisem z KW Nr [...] są P. M. i T. M. - synowie M. M. Prezydent W. stwierdził, że stroną postępowania toczącego się przed Wojewodą [...] nie był M. M. Organ podkreślił, że M. M. nie został umieszczony w rozdzielniku deklaratoryjnej decyzji Wojewody [...]. Organ wskazał, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku składu 7 sędziów z dnia 11 stycznia 2010 r. sygn. akt I OPS 3/09 wskazał, iż przy ocenie prawa wnioskodawcy do uzyskania odszkodowania należy brać pod uwagę aspekt ekwiwalentności majątkowej. Nie można rekompensować straty podmiotowi będącemu właścicielem w dacie przejścia nieruchomości z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego, który uzyskał już ekwiwalent majątkowy w postaci ceny sprzedaży lub satysfakcję niemajątkową leżącą u podstaw umów zawieranych pod tytułem darmym (np. umocnienie więzi rodzinnych, obietnica opieki itp.).