Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2014 r., sygn. I SA/Wa 272/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas Sędziowie: WSA Dariusz Pirogowicz WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2014 r. sprawy ze skargi Miasta [...] na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Infrastruktury i Rozwoju na rzecz skarżącego Miasta [...] kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...], zmienioną decyzją Ministra Infrastruktury z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...], nieruchomość położona w [...] przy ul. [...] (Dzielnica [...]), o powierzchni [...] ha, oznaczona jako działka nr [...] w obrębie [...], stanowiąca własność [...] Spółka z o.o., została przeznaczona pod budowę węzła [...] - [...] oraz przebudowę ulicy [...].
W związku z powyższym, decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] Wojewoda [...] orzekł o ustaleniu odszkodowania na rzecz [...] Spółka z o.o. w wysokości [...] zł za przejecie z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa opisanej na wstępie nieruchomości, ale decyzja ta została jednak uchylona przez Ministra Infrastruktury sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania organowi I instancji (decyzja z dnia [...] października 2010 r.).
Orzekając zaś po raz drugi, Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...], ponownie ustalił odszkodowanie, należne [...] Spółka z o.o. w wysokości [...] zł.
W odwołaniu od powyższej decyzji, Miasto [...] zarzuciło organowi wojewódzkiemu zawyżenie przyznanego odszkodowania. Odwołujący zwracał zwłaszcza uwagę na niezastosowanie w sprawie § 36 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, podnosząc, że szacowaną nieruchomość porównywano do transakcji nieruchomościami o charakterze mieszkalno-usługowym, pomimo, że w [...] istniał rynek nieruchomości drogowych.