Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 marca 2014 r., sygn. II SA/Po 1117/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2014 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. z siedzibą w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie zaopiniowania projektu podziału nieruchomości; oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia (...) sierpnia 2013 r., nr (...), Burmistrz Miasta K., na podstawie art. 93 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.), art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267) dalej jako "K.p.a.", po rozparzeniu wniosku "A" Sp. z o.o. z siedzibą w K. postanowił negatywnie zaopiniować projekt podziału nieruchomości położonej w K. na Osiedlu O., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka o numerze ewidencyjnym (...) o powierzchni (...) m2, jako niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. (...) w K., zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej.
W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że wnioskiem z dnia (...) maja 2012 r. "A" Sp. z o.o. zwróciła się wnioskiem o zatwierdzenie podziału opisanej powyżej nieruchomości. Odwołując się do treści art. 93 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami podniesiono, że zgodnie z obowiązującym planem miejscowym, nieruchomość objęta wnioskiem znajduje się w jednostce bilansowej 5MN. Jak wynika z części graficznej planu miejscowego dla jednostki powyższej dopuszczono możliwość scalania lub podziału nieruchomości przy zachowaniu frontu działki od 20 do 35 m, oraz powierzchni działek od 900 do 3000 m2. Podkreślono, że choć na części graficznej planu, działka mająca zostać podzielona znajduje się na terenie oznaczonym jako KDW (a więc jako ulice wewnętrzne), to jednak oznaczenie KDW stanowi jedynie część jednostki bilansowej 5MN. W powyższym świetle obowiązkiem organu było zbadanie zgodności proponowanego podziału w oparciu o zapisy dla jednostki 5MN. Stanowisko powyższe potwierdziło również oświadczenie P. N. - urbanisty biorącego udział w opracowywaniu przedmiotowego planu miejscowego, który wyjaśnił, że linie przerywane KDW stanowią jedynie informacyjne wskazanie na rysunku planu. Jest to o tyle istotne, że oznaczenie KDW nie występuje w części tekstowej planu. Mając powyższe na względzie uznano, że proponowany podział jest niezgodny z obowiązującym planem miejscowym.