Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 marca 2014 r., sygn. I SA/Po 827/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 marca 2014r. sprawy ze skargi A SA na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] marca 2013 r. [...] S.A. ( dalej: spółka, wnioskodawca, skarżąca ) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty podatku należnego z tytułu wierzytelności nieściągalnych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu [...] kwietnia 2013 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy. W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu środków trwałych, w szczególności w zakresie środków transportu. W toku prac związanych z analizą bieżących rozliczeń z kontrahentami spółka identyfikuje przeterminowane wierzytelności, których nieściągalność zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2011r., nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej: ustawa o VAT ) można uznać za uprawdopodobnioną.
Spółka realizuje procedurę ulgi na złe długi w VAT od 2010 roku. Z dniem 1 stycznia 2013 roku art. 89a ustawy o VAT został zmieniony ustawą z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. 2012 r., poz. 1342) (dalej: "Ustawa deregulacyjna"). Zgodnie z przepisem przejściowym art. 23 Ustawy deregulacyjnej, zmienione przepisy mają zastosowanie w odniesieniu do wierzytelności powstałych po dniu wejścia w życie Ustawy deregulacyjnej, a także w odniesieniu do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, których nieściągalność została uprawdopodobniona po 31 grudnia 2012 r.