Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 marca 2014 r., sygn. I SA/Po 967/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2014r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...], uzupełnionym w dniu [...], X. Sp. z o.o. (dalej jako: "Spółka" ) wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwiększenia podstawy opodatkowania w związku z wypłatą odszkodowania z tytułu niespłaconych wierzytelności.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawczyni należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, w skład której wchodzą podmioty mające swoje siedziby w różnych państwach europejskich (zwanej dalej: "Grupą"). Z uwagi na optymalizację kosztów część kontraktów zawierana jest na "poziomie Grupy". Oznacza to, że spółka matka (przeważnie), działając na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez pozostałe spółki należące do Grupy, zawiera umowy w imieniu swoim oraz w imieniu pozostałych spółek należących do Grupy, które takiego pełnomocnictwa udzieliły. Powyższa sytuacja zaistniała także w zakresie umowy ubezpieczenia transakcji handlowych, która została zawarta w celu zmniejszenia ryzyka działalności gospodarczej prowadzonej przez spółki należące do Grupy. Stroną tej umowy jest także wnioskodawca. Przedmiotem w/w umowy jest ubezpieczenie transakcji zawieranych przez Spółkę (i inne podmioty należących do Grupy) z kontrahentami w zakresie płatności za dostarczone towary oraz świadczone usługi. W przypadku niedokonania płatności przez kontrahenta Spółki przez określony w umowie okres po upłynięciu terminu wymagalności roszczenia oraz po spełnieniu warunków określonych w umowie, zakład ubezpieczeń wypłaci Spółce odszkodowanie w wysokości określonej w umowie (z reguły 90% lub 95% wartości netto wierzytelności, w zależności od podmiotu będącego dłużnikiem). Wnioskodawczyni zaznaczyła, że wraz z wypłatą odszkodowania na zakład ubezpieczeń nie przechodzi niespłacona przez kontrahenta wierzytelność (strony dopuszczają możliwość cesji wierzytelności na rzecz zakładu ubezpieczeń, ale jedynie na podstawie odrębnego porozumienia - takiej sytuacji nie dotyczy wniosek). Podkreślono, że spółka w dalszym ciągu występuje w charakterze wierzyciela i ma prawo do dalszego dochodzenia swojej wierzytelności od kontrahenta, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku jej skutecznego wyegzekwowania (lub jej części) zwrotowi na rzecz zakładu ubezpieczeń podlega wypłacone odszkodowanie (lub jego część). Wypłacone odszkodowanie Spółka rozlicza jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej (na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right