Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 marca 2014 r., sygn. III SA/Gd 2/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marta Sankiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2014 r. sprawy ze skargi K. C. na decyzję Wojewody z dnia 21 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 29 sierpnia 2013 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej K. C. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 21 października 2013 r. (nr [...]) Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 29 sierpnia 2013 r. (nr [...]) orzekającą o wymeldowaniu K. C. z małoletnimi dziećmi: M. i A. G., z pobytu stałego w G. przy ul. [...].
Rozstrzygniecie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
M. D. wystąpił z wnioskiem o wymeldowanie K. C. z dziećmi: M. i A. G. z pobytu stałego w G., ul. [...]. Wnioskodawca podał, że K. C. (dalej: "strona", "skarżąca") wraz z synami od kilku lat mieszka w Wiedniu.
Decyzją z dnia 29 sierpnia 2013 r. (nr [...]) Prezydent Miasta, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j.: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), orzekł o wymeldowaniu K. C. z dziećmi: M. i A. G., z miejsca pobytu stałego.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego organ uznał, że strona i jej synowie nie mieszkają w G. Jak wynika z zeznań strony oraz z zeznań Z. G. (ojca małoletnich dzieci), strona wraz z synami zamieszkuje na terenie Austrii, gdzie otrzymała mieszkanie z gminy. Jej synowie tam się urodzili, posiadają meldunek oraz korzystają z opieki lekarskiej i rehabilitacji. M. uczęszcza do tamtejszej szkoły, a A. do przedszkola. Lokal, którego dotyczy postępowanie nie stanowi centrum życiowego strony i jej dzieci. Dalsze utrzymanie zameldowania w ww. lokalu stanowiłoby fikcję meldunkową. Synowie strony zostali zameldowani w Polsce, aby móc korzystać z opieki zdrowotnej, ponieważ ich matka nie posiadała ubezpieczenia w Austrii. W lokalu przy ul. [...] przebywają sporadycznie - ich pobyt ogranicza się do odwiedzin nie stanowi zaś stałego zamieszkiwania.