Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2014 r., sygn. I SA/Wr 2032/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant specjalista Agnieszka Dąbrowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi A Spółka z o. o. z/s w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych: I. uchyla zaskarżaną interpretację, II. stwierdza, że wymieniony w pkt I akt nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącej A spółka z o. o. z/s w C. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2013 r. uznająca za nieprawidłowe stanowisko skarżącej A spółka z o.o. z/s w C. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wynikało z akt sprawy skarżąca domagała się wyjaśnienia czy po jej stronie powstanie dochód na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 379 ze zm. - dalej powoływana jako u.p.d.o.p.), w związku z planowanym przejęciem spółki komandytowo - akcyjnej, w której skarżąca jest akcjonariuszem.

Opisując przebieg zdarzeń przyszłych strona wskazała, że posiada udziały w innej polskiej spółce kapitałowej. Ma ona zostać przekształcona w spółkę komandytowo - akcyjną (dalej: "SKA"). Skarżąca stanie się wówczas jej akcjonariuszem niebędącym jednocześnie komplementariuszem. Komplementariuszem będzie inna polska spółka kapitałowa (dalej: "Spółka B"). Po tym zdarzeniu nie jest wykluczone, że skarżąca (jako spółka kapitałowa) przejmie SKA. Nastąpi to w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH), poprzez przeniesienie całego majątku SKA (spółki przejmowanej) na skarżącą (spółkę przejmującą), w zamian za udziały, które strona wyda wspólnikowi SKA, tj. Spółce B (tzw. łączenie przez przejęcie). W konsekwencji połączenia nastąpi przeniesienie całego majątku SKA na skarżącą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00