Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. I SA/Wa 2558/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Przemysław Żmich (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Skiba Sędzia WSA Iwona Maciejuk Protokolant referent stażysta Małgorzata Sieczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2014 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], po rozpoznaniu odwołania A. B., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...]z dnia [...] maja 2013 r., nr [...] o odmowie umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego na osoby uprawnione za okres od 1 października 2009 r. do 30 września 2011 r.

Powyższa decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] maja 2012 r. A. B. zwróciła się do Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] o umorzenie w całości zadłużenia z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Jako podstawę umorzenia należności wnioskodawczyni powołała art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą". Zakresem wniosku o umorzenie objęte zostały należności wypłacone osobom uprawnionym: M. B., M. B. i W. B. w okresie od 1 października 2009 r. do 30 września 2011 r. wraz z ustawowymi odsetkami z tytułu opóźnienia w płatności każdej z rat z powodu trudnej sytuacji dochodowej. W uzasadnieniu wniosku A. B. wskazała, że jest matką piątki małoletnich dzieci: M. B., M. B., W. B., K. N., J. N.. Jej sytuacja finansowa i zdrowotna jest trudna. Wychowuje i utrzymuje dwóch małoletnich synów K. i J. N., pochodzących ze związku z Z. N., z którym prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Główny dochód rodziny stanowi renta Z. N. wypłacana przez KRUS w wysokości [...] zł, który pozwala na zaspokojenie minimalnych potrzeb. K. N. jest dzieckiem niepełnosprawnym, wymagającym stałej opieki, uczęszcza do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w [...]. Oprócz upośledzenia umysłowego syn ma zdiagnozowaną nadczynność tarczycy i z tego tytułu został skierowany na leczenie do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w [...]. Pomimo pobierania świadczeń rodzinnych w łącznej kwocie [...] zł miesięcznie koszty leczenia syna przekraczają tę kwotę. Wnioskodawczyni podaje, że syn J. N. uczęszcza do Zespołu Oświatowego - Samorządowego Przedszkola w [...] i również wymaga leczenia (przerost migdałków, przewlekłe zapalenie uszu i skrzywienie kręgosłupa). Wobec konieczności opieki nad małoletnimi synami oraz posiadane wykształcenie (podstawowe) nie jest w stanie podjąć żadnego zatrudnienia, nie dysponuje też żadnym majątkiem i pozostaje na utrzymaniu swojego partnera, z którym mieszka. Zdaniem wnioskodawczyni, powyższe okoliczności jednoznacznie wskazują, że nie jest w stanie spłacić przedmiotowych należności i nie ma realnych możliwości na ich zaspokojenie w przyszłości. Na potwierdzenie powyższego dołączyła szereg kopii wyników badań, skierowań na leczenie specjalistyczne, zaświadczeń i orzeczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00