Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 lutego 2014 r., sygn. II SA/Sz 1078/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.),, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 lutego 2014 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie dodatkowej opłaty rocznej z tytułu niezagospodarowania w terminie nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Prezydent Miasta obciążył P. , będące użytkownikiem wieczystym nieruchomości oznaczonej ewidencyjnie w obrębie ewidencyjnym nr [...] działka ewidencyjna nr [...] o powierzchni [...] ha w K. przy ul.[...] , dodatkową opłatą roczną w wysokości [...] zł, po bezskutecznym upływie terminu rozpoczęcia zabudowy nieruchomości.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego od powyższej decyzji, utrzymało ją w mocy - dnia [...] r.
Pismem z dnia [...] r. P. wniosło o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz poprzedzającej ją decyzji Prezydenta Miasta, na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, jako wydanych z rażącym naruszeniem prawa.
W ocenie skarżącej wydane decyzje naruszają w sposób rażący art. 63 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami poprzez jego zastosowanie, w sytuacji, gdy
z okoliczności sprawy wynika, że niedotrzymanie terminu realizacji planowanej inwestycji spowodowane było bezprawnym zachowaniem Prezydenta Miasta polegającym na bezpodstawnym kwestionowaniu istnienia prawa Spółki do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czemu dał wyraz Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. akt II OSK 507/11. Nadto Spółka zarzuciła naruszenie art. 6, 7 i 8 Kodeksu postępowania administracyjnego.