Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 lutego 2014 r., sygn. II SA/Po 1001/13

 

Dnia 28 lutego 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2014 roku sprawy ze skargi E. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2013 roku Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. Utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji z dnia [...] lipca 2013 r. Odmawiającą przyznania E. G. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna M.

W motywach uzasadniających podano ,że zasady ustalania, przyznawania i wypłacania świadczeń reguluje ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (jedn. tekst - Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) i w oparciu o te przepisy organ pierwszej instancji rozpatrzył wniosek strony z dnia 1 lipca 2013 r. o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem. Do wniosku jest dołączone Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, którym zaliczono M. G. do osób niepełnosprawnych o stopniu znacznym i że wymaga stałej opieki innej osoby do egzystencji. Niepełnosprawność datuje się od urodzenia, czyli od [...] sierpnia 1985 r. i orzeczenie wydano na stałe. Zaskarżoną decyzją odmówiono stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, który stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W art. 3 pkt 22 ustawy jest podana definicja zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej - "oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00