Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. I SA/Ol 57/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Piskozub, sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 13 lutego 2014r. sprawy ze skargi Spółki A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie pisemnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 21 grudnia 2011 r. "A" Sp. z o.o. z siedzibą w E. (obecnie: "B" Sp. z o.o. z siedzibą w G.) zwróciła się, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług likwidacji szkód dokonywanej w ramach tzw. komisu usług.
Opisując w związku z zapytaniem zdarzenie przyszłe, wnioskodawczyni wskazała, że zamierza zawrzeć z zakładem ubezpieczeń (ubezpieczycielem) umowę, której przedmiotem będzie likwidacja szkód komunikacyjnych zleconych przez ubezpieczyciela. Przedstawiając szczegółowo w dziewięciu punktach opcje i zakres usług likwidacji szkód, podniosła, że usługi te będą fizycznie wykonywane przez podmioty trzecie (rzeczoznawców) na podstawie odrębnych umów cywilnoprawnych zawartych przez Spółkę z tymi podmiotami. Usługi wykonywane przez podmioty trzecie będą nabywane przez Spółkę i odsprzedawane ubezpieczycielowi w ramach "komisu usług". Czynności te - z punktu widzenia relacji z ubezpieczonym - wykonywane będą zawsze w imieniu i na rzecz ubezpieczyciela. W związku z tym ubezpieczyciel udzieli Spółce odpowiedniego pełnomocnictwa, a Spółka będzie występowała wobec ubezpieczonych jako wykonujący czynności za ubezpieczyciela. Nie będzie jednak w ramach umowy przyjmowała odpowiedzialności wobec ubezpieczonych. W umowie z ubezpieczycielem zawarte będzie postanowienie o możliwości powierzenia wykonania zlecenia osobie trzeciej, a ubezpieczyciel udzieli Spółce pełnomocnictwa do występowania w jego imieniu i na jego rzecz, w którym zawarte będzie również umocowanie do ustanowienia innych (dalszych) pełnomocników. Zlecając podwykonawcy wykonanie danej usługi w zakresie likwidacji szkód, Spółka udzieli jednocześnie odpowiedniego pełnomocnictwa substytucyjnego ostatecznemu wykonawcy usługi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right