Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1603/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant: Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 stycznia 2014 r. przy udziale sprawy ze skargi E.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej we W., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1), art. 67a § 1 pkt 3) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm. - dalej powoływana jako Ordynacja podatkowa), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] nr [...] odmawiającą E.S umorzenia zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...] zł ustalonego z tytułu nabycia spadku po zmarłym E.T.
E.S. zwróciła się w dniu [...] o umorzenie przedmiotowej zaległości podatkowej, wskazując, że od roku 1996 jest osobą bezrobotną, podejmuje działania w celu aktywizacji zawodowej, natomiast zobowiązanie podatkowe dotyczy nabycia spadku po osobie, którą się opiekowała. Uzasadniała, że zamieszkuje w domu zagrożonym katastrofą budowlaną i jedyne wyjście z obecnej sytuacji widzi w zakupie innego lokum.
Organ podatkowy I instancji pismem z dnia [...] nr [...] zwrócił się do Prezydenta W. o zaopiniowanie przedmiotowego wniosku.
Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Prezydent W. nie wyraził zgody na umorzenie zaległości z tytułu podatku od spadków i darowizn. W uzasadnieniu tego stanowiska wskazano, że w sytuacji strony nie występują nadzwyczajne okoliczności uzasadniające umorzenie przedmiotowej zaległości, a strona ma szansę wywiązać się z zobowiązania podatkowego.