Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Wa 1372/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk Adam Lipiński Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia i zmiany rozkazów personalnych w sprawie obniżenia dodatku służbowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] Komendant Powiatowy Policji w W., stosując art. 155 w związku z art. 154 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267), odmówił M. G. uchylenia i zmiany rozkazów personalnych Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] i z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w dniu [...] października 2012 r. M. G. zwrócił się z wnioskiem o uchylenie i zmianę - w trybie art. 155 kpa - rozkazu personalnego [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] września 2010 r. nr [...] oraz utrzymanego nim w mocy rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia [...]sierpnia 2010 r. nr [...] oraz rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego. W związku z tym, że organem właściwym do zmiany bądź uchylenia rozkazu personalnego [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] września 2010 r. nr [...] jest [...] Komendant Wojewódzki Policji, poinformowano zainteresowanego, że w tej sprawie powinien złożyć odrębne podanie zgodnie z właściwością. KPP w W. wskazał, że zainteresowany złożył w tej sprawie raport do [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji i aktualnie prowadzone jest w tym zakresie odrębne postępowanie administracyjne. Natomiast niniejszym postępowaniem objęto rozkazy personalne Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] oraz z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...]. Jednak, zdaniem KPP w W., brak jest podstaw do uchylenia i zmiany ww. rozkazów w trybie art. 155 kpa. Uchylenie rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] i jego zmiana nie są możliwe z przyczyn formalnych, gdyż rozkaz ten nie jest decyzją ostateczną w administracyjnym toku instancji, a przymiotu ostateczności decyzji wymaga art. 155 kpa, by mogło dojść do jej uchylenia lub zmiany. Natomiast, o ile za uchyleniem i zmianą rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w W. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] przemawia interes strony, jako że obniżenie dodatku służbowego nastąpiło z powodu przebywania przez zainteresowanego na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, co - jego zdaniem - rażąco narusza przepis art. 121 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t. j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), to jednak z punktu widzenia organu nie zachodzi tu przesłanka interesu społecznego, tożsamego z dobrem służby, upatrywanym w konieczności racjonalnego wydatkowania środków publicznych przeznaczonych na uposażenia dla funkcjonariuszy. Z tych względów organ nie znalazł podstaw do uchylenia lub zmiany przedmiotowych rozkazów personalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00