Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 stycznia 2014 r., sygn. V SA/Wa 1190/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Protokolant spec. - Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia ... lutego 2013 r. nr ... w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o rybołówstwie; - oddala skargę.

Uzasadnienie

Okręgowy Inspektor Rybołówstwa w G. decyzją z dnia ... listopada 2012 r. nr ... wymierzył M. K. karę pieniężną w kwocie ... zł za to, że będąc kapitanem statku rybackiego ... prowadził ukierunkowane połowy śledzi przy użyciu niedozwolonych narzędzi połowowych tj. włoka pelagicznego (OTM) o rozmiarze oczka #22 mm. w rejsie połowowym zakończonym w porcie w H. w dniu ... czerwca 2012 r.

W odwołaniu od powyższej decyzji, odwołujący zarzucił organowi pierwszej instancji naruszenie przepisów art. 7 i 12 k.p.a. poprzez niepodjęcie wszelkich możliwych czynności niezbędnych do wnikliwego wyjaśnienia stanu faktycznego w sprawie, co w konsekwencji spowodowało błąd w ustaleniach faktycznych, mających istotny wpływ na treść rozstrzygnięcia, polegający na nieprawidłowym przyjęciu, że w trakcie rejsu połowowego zakończonego w porcie w H. w dniu ... czerwca 2012 r. miał prowadzić ukierunkowane połowy śledzi - podczas gdy w rzeczywistości ww. połów ukierunkowany był na szprota.

Uznając bezzasadność złożonego odwołania organ II instancji podniósł m.in., że zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2187/2005 dla każdego podobszaru wymienionego w załączniku I zakresy rozmiaru oczek sieci dopuszczalne dla każdego gatunku docelowego przy połowach z zastosowaniem włoków, niewodów duńskich i podobnych narzędzi są określone w załączniku II, przy czym żadna część narzędzi ani sieci nie może mieć oczek o rozmiarze mniejszym niż najmniejszy w każdym z podanych zakresów. Stosownie do załącznika II, odnośnie połowów na łowiskach Morza Bałtyckiego w podobszarze 26 (ICES), prowadzenie połowów przy użyciu włoka pelagicznego (OTM) o prześwicie oczka # 22 mm jest dopuszczalne w przypadku ukierunkowanych połowów szprota, natomiast dla ukierunkowanych połowów śledzia-minimalny dopuszczalny rozmiar oczek powinien być większy bądź równy 32 mm. Jak wynika z karty dziennika połowowego nr ..., w trakcie rejsu połowowego prowadzonego przy użyciu statku rybackiego o oznace ..., zakończonego w porcie H. w dniu ... czerwca 2012 r. prowadzone były połowy włokiem OTM o prześwicie oczka # 22 mm, co zostało potwierdzone podpisem kapitana statku M. K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00