Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Łd 1423/13
Dnia 28 stycznia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Porczyńska (spr.) Sędzia NSA Paweł Janicki Protokolant: St. asystent sędziego Joanna Skrzypczak-Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2014 roku sprawy ze skargi A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I SA/Łd 1423/13
Uzasadnienie
Spółka A z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. (dalej "wnioskodawca" albo "spółka") wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka A z o.o. wyjaśniła w zaprezentowanym przyszłym stanie faktycznym, że zamierza przekształcić się w spółkę komandytowo - akcyjną, w której komplementariuszem będzie wnioskująca spółka, a akcjonariuszami będą dotychczasowi wspólnicy tej spółki: R. J. i A.B. W latach 2003-2011 część zysku netto była przekazywana na kapitał rezerwowy. Łącznie na kapitał rezerwowy uchwałami zgromadzenia wspólników przekazano kwotę 2.875.563,50 zł.
W uzupełnieniu wniosku spółka dodatkowo wyjaśniła, że podstawą prawną przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo - akcyjną są przepisy Kodeksu spółek handlowych, tj. art. 575 i art. 576 Ksh. Przekształcenie nastąpi w wyniku podjęcia uchwały o przekształceniu. Pod pojęciem "przekształcenia" wnioskodawca rozumie modyfikację formy ustrojowej spółki bez zmiany przedmiotu jej działalności, sposobu jej prowadzenia, bez konieczności rozwiązania dotychczasowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i utworzenia na jej miejsce innej, nowej spółki. Zarówno przed jak i po przekształceniu spółki mamy do czynienia z tym samym podmiotem, który jedynie zmienia swą szatę prawną. Istnieje więc tożsamość podmiotu przekształcanego i przekształconego. Wyjaśniono także, że wspólnikami Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są A. B. i R. J.. Komplementariuszem zostanie A.B., a akcjonariuszem R. J.