Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 stycznia 2014 r., sygn. III SA/Lu 541/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski (sprawozdawca), Sędziowie WSA Jadwiga Pastusiak,, WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 14 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi Firmy Przewozowej G. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia postanowienia dotyczącego połączenia postępowania celnego i podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. P. uchylił postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] marca 2013 r., nr [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w sprawie, której stan faktyczny przedstawia się następująco:

Postanowieniem z dnia [...] marca 2013 r., nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w Z. połączył postępowanie celne i podatkowe wszczęte z urzędu postanowieniem z dnia [...] października 2010 r., nr [...] wobec P. I. C. S.A. z siedzibą w O. oraz postępowanie celne i podatkowe wszczęte z urzędu postanowieniem z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...], wobec P. I. C. S.A. z siedzibą w O. i F. P. G. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. L. W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że zgodnie z art. 166 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U z 2012 r., poz. 749 ze zm.), dalej: Ordynacja podatkowa, w sprawach, w których prawa i obowiązki stron wynikają z tego samego stanu faktycznego oraz z tej samej podstawy prawnej i w których właściwy jest ten sam organ podatkowy, można wszcząć i prowadzić jedno postępowanie dotyczące więcej niż jednej strony.

Pismem z dnia [...] marca 2013 r. zażalenie na powyższe postanowienie wniosła P. I. C. S.A. z siedzibą w O. W wyniku rozpoznania zażalenia postanowieniem z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. P. uchylił postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] marca 2013 r., nr [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że art. 166 § 1 Ordynacji podatkowej definiuje współuczestnictwo formalne, które należy odnosić do wielości spraw administracyjnych łącznie prowadzonych w jednym postępowaniu. Organ prowadzi kilka postępowań w różnych sprawach, ale między tymi sprawami występuje związek w postaci tożsamości stanu faktycznego i podstawy prawnej. Skutkiem współuczestnictwa formalnego jest więc techniczne połączenie czynności procesowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00