Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Kr 1279/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Sędzia WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi B. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 26 lipca 2013 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 6 czerwca 2013 r. znak [...] Wójta Gminy orzekł, na podstawie art. 28 K.p.a. w związku z art. 147 K.p.a. oraz art. 97 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami o odmowie dopuszczenia B. N. do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym w sprawie wznowionej z urzędu dotyczącej postępowania zakończonego decyzją ostateczną znak: [...] z dnia 22 lutego 2010 r. wydaną przez Wójta Gminy w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości położonej w Z. oznaczonej w ewidencji gruntów wsi Z., Gmina jako działki nr ewidencyjny [...].
Powodem takiego rozstrzygnięcia był fakt, że przedmiotowe postępowanie toczy się po wznowieniu postępowania zakończonego ostateczną decyzją w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości, a w takim przypadku stroną postępowania są tylko te osoby, które brały udział w postępowaniu zakończonym decyzją ostateczną.
Organ ustalił, że B. N. nie była stroną powyższego postępowania, zatem nie może być również stroną postępowania toczącego się po wznowieniu. B. N. nie posiada praw rzeczowych do nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów wsi Z., Gmina jako działka nr [...]. Działka ta stanowi własność K. M. i Z. T., natomiast B. N. jest właścicielem działki bezpośrednio przylegającej do nieruchomości dzielonej. Zgodnie z art. 28 K.p.a. stroną postępowania administracyjnego jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Powszechnie uznaje się, że interes prawny, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie prawa, musi wynikać z konkretnej normy prawa materialnego. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego utrwalił się pogląd, zgodnie z którym właściciel nieruchomości przyległej (sąsiedniej) do nieruchomości podlegającej podziałowi nie jest stroną postępowania o podział nieruchomości, gdyż brak jest podstaw do uznania, aby posiadał interes prawny do występowania w tym postępowaniu w rozumieniu art. 28 K.p.a. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 1999 r. sygn. akt l SA 285/99; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 sierpnia 2000 r. sygn. akt II SA/Gd 2248/98, opubl. ONSA 2002, z. 2, poz. 69). W przypadku podziału nieruchomości na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) stronami postępowania podziałowego są wyłącznie właściciele lub użytkownicy wieczyści przedmiotowej nieruchomości. Stronami postępowania podziałowego nie są osoby, które nie mają do nieruchomości objętej podziałem tytułu prawnego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt l SA/Wa 1101/09). Tak więc stwierdzono, że o charakterze strony nie może decydować jedynie sama wola osoby zainteresowanej, czy przyznanie jej takiego przymiotu przez organ administracyjny, lecz określony przepis prawny.