Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Kr 1243/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Krystyna Daniel WSA Agnieszka Nawara-Dubiel (spr.) Protokolant: Anna Balicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi J. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 20 czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia jednorazowej opłaty adiacenckiej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012r. nr [...] Wójt Gminy Z. ustalił dla J.N. właścicielki działki ewidencyjnej nr [...] obr. T. opłatę adiacencką w wysokości 2 698,24 zł.

Po rozpoznaniu wniosku J.N. o zastosowanie w stosunki do niej ulgi w spłacie opłaty adiacenckiej, poprzez jej całkowite umorzenie, Wójt Gminy Z. decyzją z dnia 17 stycznia 2013r. orzekł o odmowie całkowitego umorzenia opłaty, umarzając jedynie część należnej kwoty, tj. 340 zł, zaś pozostałą opłatę rozłożył na 4 roczne raty. Jak podstawę prawną decyzji wskazano art. 55, 60, 61 ust. 1 pkt. 2 , art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r.o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 nr 157 poz. 1240 ze zmianami) . W uzasadnieniu organ podał, iż w sprawie ma zastosowanie art. 64 ust. 1 ustawy o finansach publicznych w zw. z art. 55 tej ustawy, który przewiduje możliwość umorzenia zobowiązań w całości lub w części, odroczenie płatności i rozłożenie jej na raty. Organ wskazał, że wystąpił do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Z. celem zbadania sytuacji majątkowej i życiowej starającej się o ulgę strony. Na podstawie otrzymanych dokumentów z GOPS ustalono dochody, jakie osiąga J.N. , oraz wyliczono wydatki, które dotyczą stałych opłat na eksploatację domu, oraz takich które, dotyczą utrzymania samej strony. Ustalono, że J.N. jest inwalidką I grupy. Mieszka sama w starym domu wymagającym remontu, zaś sama jest osobą schorowaną. Organ stwierdził, iż stosowanie ulg w ustalonych opłatach opiera się na tzw. uznaniu administracyjnym, co oznacza, iż po stronie organu nie ma obowiązku stosowania takich ulg. Nadto zasadą jest płacenie zobowiązań, a zastosowanie ulgi to odstępstwo od niej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00