Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Gl 1712/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi H. S. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 18 kwietnia 2011 r. (data wpływu 28 kwietnia 2011 r.) H.S. zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków odpłatnego zbycia praw i obowiązków w spółce jawnej.
W uzasadnieniu wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny i prawny :
Wnioskodawca był współnikiem spółki jawnej i zgodnie z umową spółki posiadał 50% udziału w zyskach i stratach tej spółki. W 2009 r. wnioskodawca przestał być wspólnikiem spółki jawnej, przy czym nastąpiło to w drodze zbycia przez niego ogółu praw i obowiązków w tej spółce osobie trzeciej w rozumieniu art. 10 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz 1037 ze zm. - zwana dalej k.s.h.). Zbycie nastąpiło w formie aktu notarialnego, a cena została ustalona w oparciu o stan majątku spółki w dniu zbycia, z uwzględnieniem części przypadającej na wnioskodawcę. W konsekwencji osoba trzecia stała się wspólnikiem spółki jawnej z udziałami wynoszącymi 50%. Wnioskodawca natomiast na skutek wykonania transakcji i uzyskania ceny nie posiada jakichkolwiek udziałów w spółce. Wnioskodawca zaznaczył, że w związku z przystąpieniem do spółki wniósł wkład w kwocie 1000 zł, zaś cena zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce przewyższała tę kwotę, albowiem ustalona została w oparciu o stan majątku spółki w dniu zbycia. Wskazał także, że składał już wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, jednakże w odmiennym stanie faktycznym - obecnie bowiem doprecyzował, że przychód, którego dotyczy jego wniosek dotyczy zbycia przez niego ogółu praw i obowiązków w tej spółce osobie trzeciej w rozumieniu art. 10 § 2 k.s.h., nie zaś jak podniósł pierwtotnie, zbycia udziałów w spółce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right