Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Wa 879/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jacek Fronczyk Sędzia WSA - Sławomir Antoniuk Sędzia WSA - Andrzej Kołodziej (sprawozdawca) Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi T. S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby - oddala skargę -
Uzasadnienie
[...] Komendant Wojewódzki Policji w P. rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] stycznia 2013 r., na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 w związku z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), zwolnił T. S. ze służby w Policji z dniem [...] stycznia 2013 r. Na podstawie art. 108 § 1 K.p.a. rozkazowi nadał rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu podał, iż z informacji uzyskanych od prokuratora Prokuratury Rejonowej P. z dnia [...] października 2012 r. wynika, że funkcjonariuszowi przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 228 § 3 Kk oraz z art. 231 § 2 Kk w zw. z art. 271 § 3 Kk w zw. z art. 11 § 2 Kk, tj. przestępstw umyślnych w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych - kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego w patrolu zmotoryzowanym, przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za bezpodstawne odstąpienie od nałożenia mandatów karnych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Jednocześnie postanowieniem z dnia [...] października 2012 r. zastosowano wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Ponadto w dniu [...] grudnia 2012 r. został skierowany przeciwko ww. policjantowi akt oskarżenia do Sądu. Organ stwierdził, że policjant, któremu przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa lub przestępstw ściganych z urzędu, traci przymiot "nieposzlakowanej opinii", a pozostawienie go w służbie narusza ważny interes służby. Natomiast rygor natychmiastowej wykonalności organ uzasadnił interesem społecznym, wyrażającym się szczególnym statusem i zadaniami Policji, mającymi wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny realizowany wyłącznie przez osoby spełniające warunki określone przepisami ustawy o Policji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right