Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. VII SA/Wa 1740/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka, Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk (spr.), Sędzia WSA Bożena Więch - Baranowska, Protokolant Spec. Eliza Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2013 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala
Uzasadnienie
Sygn. akt VII SA/Wa 1740.1
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] grudnia 2012r., Nr [...], Wojewoda [...] odmówił stwierdzenia, na wniosek Pana Z. B., nieważności decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] lipca 2007r., Nr [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] pozwolenia na budowę zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z elementami infrastruktury technicznej i komunikacji wewnętrznej, na działce nr ew. [...], obręb [...], w [...], przy ul. [...].
Od powyższej decyzji Z. B. złożył odwołanie do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] maja 2013 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. Nr [...].
W uzasadnieniu decyzji Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że
postępowanie o stwierdzenie nieważności rozstrzygnięcia stanowi wyjątek przyjętej przez ustawodawcę w art. 16 § 1 K.p.a. zasady trwałości ostatecznych decyzji
administracyjnych. Stwierdzenie nieważności takich rozstrzygnięć może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w K.p.a.
W myśl art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) o ile zostaną spełnione wymagania określone w art. 32 ust. 4 oraz art. 35 ust. 1 Prawa budowlanego właściwy organ jest zobligowany do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Jak wynika ze zgromadzonych akt inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę