Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Ol 608/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi M.K. i J.K. na decyzję Wojewody z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie udostępnienia nieruchomości oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania z 20 maja 2013 r. Spółki A od decyzji Starosty A z dnia "[...]" orzekającej o odmowie zobowiązania M. i J. K. do udostępnienia na rzecz spółki A nieruchomości, położonych w obrębie nr A, gmina A, oznaczonych w rejestrze gruntów jako działki: nr "[...]" uchylił zaskarżoną decyzję Starosty A w całości. Ponadto zobowiązał właścicieli wyżej wymienionych nieruchomości Państwa M. i J. K. do udostępnienia spółce A na okres 6 miesięcy nieruchomości w celu wykonania czynności związanych z konserwacją i remontem na linii 110 kV relacji A, tj. naprawy słupów poprzez wymianę uszkodzonych elementów stalowych oraz uzupełnienie brakujących elementów (słupy nr: "[...]"), wymiany elementów konstrukcji słupów nr "[...]", wymiany przewodu odgromowego na OPGW, naprawy uziemień słupów i pomiaru napięcia, wymiany tabliczek informacyjnych na wszystkich słupach, wymiany izolacji porcelanowej na izolację kompozytową, naprawy, uzupełnieniu ubytków i konserwacji fundamentów oraz zapewnienie dojazdu umożliwiającego wykonanie wyżej wymienionych czynności. Organ odwoławczy zaskarżoną decyzją zobowiązał również spółkę A do przywrócenia ww. nieruchomości do stanu poprzedniego, niezwłocznie po zakończeniu wykonywania prac remontowo-konserwacyjnych, a jeżeli nie byłoby to możliwe albo powodowałoby nadmierne trudności lub koszty, do wypłaty odszkodowania.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że działając jako wykonawca inwestycji celu publicznego, w ramach umowy zawartej z właścicielem urządzeń przemysłowych spółki B, w dniu 12 lutego 2013 r. wystąpiła do Starosty A z wnioskiem o wydanie decyzji, w trybie art. 124b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j .t. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.), zobowiązującej J., M. K. do czasowego udostępnienia nieruchomości, będących ich własnością, położonych w obrębie A, gmina A, oznaczonych w rejestrze gruntów jako działki: "[...]" w celu przeprowadzenia niezbędnych prac remontowo-konserwacyjnych. Przedmiotowy wniosek poprzedzony był rokowaniami przeprowadzonymi z właścicielami w celu uzyskania ich zgody na udostępnienie ww. nieruchomości. W związku z tym, iż prowadzone pertraktacje z właścicielami nie przyniosły rezultatu. Spółka A wystąpiła o wydanie decyzji zobowiązującej, w trybie art. 124b ustawy o gospodarce nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00