Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Bd 1115/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi Z. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie statusu osoby bezrobotnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Ś. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] Starosty Ś., na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a i b, art. 33 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy orzeczono o utracie przez Z. C. z dniem [...] lipca 2013 r. statusu osoby bezrobotnej oraz prawa do zasiłku dla bezrobotnych. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że z dokumentów wynika, że ww. nie stawił się po raz pierwszy w PUP w wyznaczonym terminie i nie powiadomił w ciągu 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa, czego konsekwencją była utrata statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku od dnia niestawienia się w PUP na okres 120 dni.

W odwołaniu od powyższej decyzji Z.C. wyjaśnił, że nie stawił się w określonym terminie, ponieważ wcześniej złożył wniosek w ZUS o przyznanie zasiłku przedemerytalnego i sądził, że w związku z tym nie dotyczy go już obowiązek stawienia się w PUP w Ś.. Zawsze stawiał się na wezwania urzędu pracy.

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...], na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 4 i ust. 7 pkt 2, art. 33 ust. 3, ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013r. poz. 674), utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że skarżący został prawidłowo poinformowany o terminie, w jakim obowiązany był stawić się w PUP, w celu wzięcia udziału w spotkaniu w sprawie udostępniania informacji i elektronicznych baz danych przydatnych w poszukiwaniu zatrudnienia. We wskazanym terminie w PUP się jednak nie stawił oraz nie poinformował urzędu o przyczynach tego niestawiennictwa, a to wiązało się w konsekwencji z pozbawieniem go statusu osoby bezrobotnej. W ocenie organu odwoławczego, wobec ww. okoliczności nie mogą odnieść skutku argumenty podniesione w odwołaniu bowiem nie stanowią one przesłanek do uchylenia decyzji organu pierwszej instancji. Jak wyjaśnił Wojewoda konsekwencją utraty statusu osoby bezrobotnej jest również utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a ponowne uzyskanie statusu osoby bezrobotnej będzie możliwe po upływie 120 dni licząc od dnia niestawiennictwa, pod warunkiem ponownej rejestracji w PUP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00