Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2013 r., sygn. IV SA/Wr 568/13
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Serwiniowska po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku M. Z. o wstrzymanie wykonania uchwały w sprawie ze skargi M. W. , R. H. i M. Z. na uchwałę Rady Powiatu [....] z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie utworzenia zespołu pod nawą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w [...] postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
Skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na uchwałę Rady Powiatu z dnia [...] w sprawie utworzenia zespołu pod nawą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w [...].
W skardze został złożony wniosek o wstrzymanie wykonania tej uchwały.
W uzasadnieniu tego wniosku skarżący podał, że wykonanie zaskarżonej uchwały, w sytuacji późniejszego stwierdzenia jej nieważności, spowoduje trudne do odwrócenia skutki prawne, w szczególności w postaci unieważnienia uchwał organów Centrum, w tym uchwał Rady Pedagogicznej dotyczących klasyfikacji i promocji uczniów i słuchaczy oraz dokumentów urzędowych wydanych przez Centrum, w tym świadectw i dyplomów państwowych oraz nieważność przeprowadzonych egzaminów. Ewentualne stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały skutkować będzie także możliwością składania przez uczniów i słuchaczy odwołań od uchwał podjętych przez nieuprawnioną Radę Pedagogiczną Centrum (np. tych, którzy nie uzyskali promocji lub nie otrzymali zgody na egzaminy poprawkowe), wadliwością decyzji podjętych przez Dyrektora Centrum np. w sprawie skreślenia z listy uczniów, koniecznością zmiany arkuszy organizacyjnych szkół, w tym zmiany przydziału czynności nauczycieli oraz zmiany planów lekcji, planów pracy szkoły, koniecznością ponownego powoływania dyrektorów i wicedyrektorów oraz wypłaty odszkodowań z tytułu odwołań ze stanowisk funkcyjnych i wypowiedzeń umów pracownikom, koniecznością wyboru do władz samorządów uczniowskich i rad rodziców. Stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały skutkuje również komplikacjami przy przeprowadzeniu egzaminów zewnętrznych maturalnych i zawodowych (ograniczone terminy zgłoszeń kandydatów, zmiany upoważnień ośrodków egzaminacyjnych, powołanie przewodniczących ośrodków egzaminacyjnych), zakłóceniami w realizacji procesu nauczania, w realizacjami podstaw programowych (zmiany nauczycieli prowadzących zajęcia), dezorganizacją naboru uczniów do szkół, koniecznością likwidacji istniejących i utworzenia nowych punktów naboru, koniecznością zmian w systemie elektronicznego naboru, problemami ze sprawozdawczością oświatową i naliczeniem subwencji oświatowej i realizacją i rozliczeniem programów unijnych, dodatkowymi kosztami związanymi z wymianą dokumentacji (legitymacje uczniowskie i nauczycielskie, arkusze ocen), pieczątek i tablic ogłoszeniowych, dowodów rejestracyjnych, ponownym odbiorem funkcjonującej w ramach jednego z rozwiązanych Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych Stacji Kontroli Pojazdów, przestojem w jej działalności i zmniejszeniem dochodów z tego tytułu, koniecznością przeprowadzenia kolejnych postępowań mających na celu wyłonienie pracowników administracyjnych, koniecznością zawarcia nowych umów z instytucjami współpracującymi i uzyskaniem nowych numerów NIP i Regon.