Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2013 r., sygn. I SA/Wr 1693/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant Anna Kruś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 listopada 2013 r. przy udziale sprawy ze skargi A. i G. H. na decyzję Dyrektor Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu; III. zasądza na rzecz skarżącego od Dyrektora Izby Skarbowej we W. tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego kwotę 1582,00 (jeden tysiąc pięćset osiemdziesiąt dwa).
Uzasadnienie
Małżonkowie G. H. i A. H. ( Podatnicy, Wnioskodawcy), na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 Nr 177 poz. 1468 ze zm.), wnieśli o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Do wniosku dołączyli m.in. faktury VAT wystawione przez hurtownię budowlaną, "A" G. H. która prowadzona jest przez Podatnika.
W toku postępowania ustalono, że Podatnik faktury te wykazał w deklaracjach VAT-7 po stronie sprzedaży i odprowadził należny podatek VAT.
Organ I instancji uznał, że nie nastąpiło przeniesienie prawa dysponowania towarami jak właściciel, gdyż towary wymienione w fakturach zostały przekazane na cele osobiste podatnika (na budowę domu). W ocenie organu Podatnik dysponował władztwem ekonomicznym nad tymi towarami już z chwilą ich nabycia. Nabył je bowiem jako podatnik VAT do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, realizacja czynności sprzedaży może nastąpić między dwoma różnymi podmiotami, to jest pomiędzy sprzedawcą i nabywcą. Równocześnie dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT, występuje wtedy, gdy co najmniej istnieją dwie strony, między którymi może dojść do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.