Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2013 r., sygn. II SA/Wa 753/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Góraj Sędzia WSA - Janusz Walawski Sędzia WSA - Eugeniusz Wasilewski (sprawozdawca) Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2013 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Finansów decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Szefa Służby Celnej z dnia [...] czerwca 2012 r., utrzymującej w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] października 2010 r. w przedmiocie zwolnienia D. K. ze służby.

W uzasadnieniu decyzji podano, iż w dniu 25 października 2012 r. pełnomocnik D. K., powołując przepis art. 156 § 1 pkt 2 w zw. z art. 157 K.p.a., złożył do Ministra Finansów wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Szefa Służby Celnej nr [...] z dnia [...] czerwca 2012 r., jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. Przedmiotowej decyzji zarzucił:

I. rażące naruszenie przepisów prawa materialnego mające wpływ na wynik sprawy:

1. art. 105 pkt 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej w zw. z przepisem art. 23 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej poprzez:

a) błędne jego zastosowanie i wydanie przedmiotowej decyzji, mimo że w obrocie prawnym istniała decyzja Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. o przedłużeniu okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego, co narusza zasadę zaufania obywateli do państwa,

b) wydanie zaskarżonej decyzji z przekroczeniem granic uznania administracyjnego, ewentualnie:

c) błędną wykładnię - uznanie, że zwolnienie ze służby w trybie art. 105 pkt 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej może nastąpić mimo zawieszenia funkcjonariusza w pełnieniu obowiązków służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego i dalszego istnienia przesłanki "szczególnie uzasadnionego przypadku" wskazanej w przepisie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej. Wskutek powyższego wydanie decyzji nastąpiło z naruszeniem praw podmiotowych wnioskodawcy, wynikających z decyzji o zawieszeniu w wykonywaniu obowiązków służbowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00