Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. I SA/Po 378/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 listopada 2013r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 10 stycznia 2013 r. Nr ILPB2/415-947/12-4/TR w przedmiocie: podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] "X." Sp. z o.o. z siedzibą w P. wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p."), do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu wydatków poniesionych przez pracowników w związku z wykonywaniem pracy.
Opisując zdarzenie przyszłe wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana. Spółka posiada sieć sklepów na obszarze całego kraju. Jako pracodawca zatrudnia pracowników m.in. na stanowisku kierownika regionu. Spółka zamierza zmienić treść umowy o pracę z kierownikami regionu w ten sposób, że jako miejsce świadczenia pracy, chce wpisać dany, ściśle skonkretyzowany region (np.: powiat [...] i powiat [...]), przynależny ściśle określonemu pracownikowi. Wnioskodawczyni wyjaśniła, że praca osoby zatrudnionej na stanowisku kierownika regionu ma charakter mobilny i polega na kontroli sklepów Spółki zlokalizowanych na terenie działalności danego kierownika regionu. Tym samym, pracownik zatrudniony na takim stanowisku nie posiada skonkretyzowanego, stałego miejsca pracy rozumianego jako ściśle określona miejscowość, ale wskutek świadczenia obowiązków pracowniczych, przemieszcza się do kolejnych miejscowości, położonych w ramach przynależnego mu terytorium. Z powyższego wywiodła, że pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierownik regionu, podczas wykonywania obowiązków pracowniczych, nie pozostają w podróży służbowej w rozumieniu przepisu art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm. - dalej w skrócie: "K.p.").