Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. I SA/Po 1317/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia NSA Janusz Ruszyński Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 lutego 2009r. sprawy ze skargi AK na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] /-/ K. Nikodem /-/ E. Brychcy /-/ J. Ruszyński
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 27 sierpnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu odmówił A. K. stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cz. z dnia 25 października 2006 r. orzekającej o odpowiedzialności podatkowej płatnika Firmy H. - U.[A] A. K. z/s w T. ul. [...] oraz określającej wysokość niepobranego i niewpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych od dokonanych w marcu 2006 roku wypłat wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, należność w kwocie [...] zł.
Uzasadniając przedmiotową decyzję Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu podał, że w 2005 r. A. K. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie towarowego transportu krajowego i międzynarodowego, spedycji, handlu hurtowego artykułami rolnymi i spożywczymi.
W okresie od dnia 12.05.2006r. do dnia 08.06.2006r. w firmie [A] przeprowadzono kontrolę podatkową w wyniku, której ustalono, że A. K. pobrała od wypłacanych pracownikom płac podstawowych zaliczki na podatek dochodowy. Tymczasem z list płac kierowców zatrudnionych przez stronę wynikało, że oprócz płac podstawowych pracownikom wypłacano również kwoty nazwane dietami, które nie zostały opodatkowane podatkiem dochodowym. W skład wypłacanych "diet" według oświadczenia strony wchodziły następujące składniki: