Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. II SA/Ol 692/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2013r. sprawy ze skargi D.P. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie wymeldowania 1/ oddala skargę; 2/ przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na rzecz adwokat K. K. kwotę 240zł (dwieście czterdzieści złotych) powiększoną o należny podatek VAT tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Burmistrz Miasta, po rozpatrzeniu wniosku H.T., orzekł o wymeldowaniu D.P. z pobytu stałego z lokalu mieszkalnego przy ul. [...] w M. Podstawą rozstrzygnięcia stanowił art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 139, poz. 993, ze zm.) zwanej dalej: ustawą o ewidencji ludności.

W uzasadnieniu organ wskazał, że z wnioskiem o wymeldowanie D.P. wystąpił H.T. - właściciel przedmiotowego lokalu, zwracający uwagę na fakt opuszczenie przez D.P. lokalu w związku z przeniesieniem jego rzeczy osobistych do mieszkania socjalnego. Wyjaśniono, że Sąd Rejonowy w M. Wydział I Cywilny wyrokiem z dnia [...], sygn. akt [...] orzekł eksmisję D.P. wraz z należącymi do niego rzeczami z lokalu mieszkalnego przy ul. [...] w M., zapewniając mu prawo do otrzymania lokalu socjalnego. W dniu 17 października 2012 r. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w M. dokonał eksmisji dłużnika z zajmowanego mieszkania. Wszelkie ruchomości i rzeczy osobiste zostały przewiezione do lokalu socjalnego położonego przy ul. [...] w M., natomiast lokal przy ul. [...] wydano właścicielowi. W protokole z przesłuchania strony z dnia 13 lutego 2013 r. D.P. potwierdził, że w wyniku przymusowego wykonania eksmisji nie mieszka w lokalu przy ul. [...] w M. Oświadczył jednak, że zamierza powrócić do tego mieszkania i nigdy się z niego nie wymelduje. Stwierdził, że wierzyciel nie dostarczył mu lokalu zamiennego. Wskazano, że zarządca budynku przy ul. [...] w M. poinformował, że D.P. jest uprawniony do zamieszkiwania lokalu socjalnego nr [...], ale odmówił podpisania umowy najmu. Z kolei Komenda Powiatowa Policji w M. pismem z dnia 19 lutego 2013 r. poinformowała, że D.P. nie przebywa w lokalu przy ul. [...] w M., jest natomiast widywany pod adresem przy ul. [...] w M. W tej sytuacji organ uznał, że dobrowolna wola D.P. opuszczenia miejsca stałego zameldowania została zastąpiona prawomocnym wyrokiem sądu. Orzeczona przez sąd eksmisja została w dniu 17 października 2012 r. wykonana przez komornika sądowego. Utrzymywanie stałego zameldowania pod dotychczasowym adresem przy ul. [...] w M. stanowiłoby fikcję meldunkową. Orzeczenie i wykonanie eksmisji sądowej osoby z danego lokalu mieszkalnego świadczy bowiem jednoznacznie, że osoba ta już w lokalu tym nie przebywa. Należało zatem przyjąć, że D.P. opuścił na trwałe lokal mieszkalny, w którym był zameldowany na pobyt stały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00