Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. I SA/Gd 939/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 listopada 2013 r. sprawy ze skargi T.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 31 maja 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 22 lutego 2013 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił T.K. (dalej jako "skarżąca") zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieodpłatnej służebności osobistej mieszkania ustanowionej w dniu 28 stycznia 2010 r. aktem notarialnym Rep. (...) na jej rzecz przez A.K., W.K. oraz K.K. w łącznej wysokości 19.815,- zł.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ podatkowy wskazał, że aktem notarialnym z dnia 28 stycznia 2001 r. Rep. (...) A.K., W.K., K.K. ustanowili na rzecz skarżącej na nieruchomości stanowiącej działkę nr (...) obszaru (...) zabudowanej budynkiem mieszkalnym poł. w (...) przy ul. (...), nieodpłatną, dożywotnią służebność osobistą mieszkania polegającą na prawie korzystania z parteru budynku to jest z dwóch sypialni, pokoju dziennego, kuchni z jadalnią, łazienki, przedpokoju i klatki schodowej oraz swobodnego poruszania się po całej nieruchomości. Współwłaścicielami nieruchomości są A.K., W.K. oraz K.K. - dzieci skarżącej.

Powołując się na odpowiednie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej jako "u.p.s.d.") organ stwierdził, że obowiązek podatkowy w niniejszej sprawie powstał w dniu 28 stycznia 2010 r.

Dalej organ, odwołując się przy tym do treści obowiązującego w dniu 28 stycznia 2010 r. art. 4a ust. 1 u.p.s.d., wskazał na warunki, jakie trzeba spełnić aby skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w ww. przepisie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego przypomniał, że w przypadku gdy ustanowienie służebności nie jest wynikiem umowy stron, a powstaje w wyniku jednostronnego oświadczenia o ustanowieniu służebności w formie aktu notarialnego, a strona na rzecz której ustanowiono prawo nie uczestniczy w czynności ustanowienia służebności wówczas dla skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 4a u.p.d.s. nabywca zobowiązany jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych, w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. od ustanowienia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00