Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 października 2013 r., sygn. III SA/Wa 1192/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA del. Marek Kraus, Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2013 r. sprawy ze skargi Z. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek od zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za maj, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad 2004 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz Z. z siedzibą w W. kwotę 757 zł (słownie: siedemset pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Stowarzyszenie [...] (dalej zwane "Stowarzyszeniem") 15 czerwca 2012r. wniosło o umorzenie odsetek za zwłokę od zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") za okres V-XI 2004r., załączając ewidencję zakupów towarów i usług za ww. miesiące, informując o przekazaniu deklaracji VAT-7 za ww. okres oraz wnosząc, aby NUS przyjął ustalenia, co do wysokości ww. zobowiązań z deklaracji i zakończył - umorzył postępowanie jako bezprzedmiotowe.

W opinii Stowarzyszenia spór wobec istnienia obowiązku podatkowego w VAT za ww. miesiące, w zakresie czynności wykonywanych przez Stowarzyszenie jest wyłącznie skutkiem zaniedbań legislacyjnych w procesie implementacji do polskiego systemu prawnego regulacji zawartych w stosowanych Dyrektywach Europejskich normujących wspólny system podatku od towarów i usług. Jako dowód wskazało choćby długość prowadzonego przez polskie organy podatkowe i sądownictwo administracyjne postępowania, którego przedmiotem było i nadal jest ustalanie, czy Stowarzyszenie jest/było podatnikiem czynnym VAT, jaka jest podstawa wymiaru ewentualnego podatku oraz czy czynności wykonywane przez Stowarzyszenie były/są opodatkowane czy z opodatkowania zwolnione. Za uzasadniony uznało wniosek o umorzenie w całości odsetek za zwłokę w zapłacie ww. zobowiązań, skoro zarówno Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. jak i Dyrektor Izby Skarbowej w W. nie byli w stanie poprawnie odczytać normy podatkowej w wydanych decyzjach, w których jako podstawę opodatkowania przyjęto kwotę wynagrodzeń autorskich przekazywanych za pośrednictwem Stowarzyszenia. Nie może być wątpliwości, iż wymaga tego interes publiczny, którym jest tworzenie warunków służących pogłębianiu zaufania do Państwa, jego konstytucyjnych gwarancji i organów, które mają obowiązek działać praworządnie, legalnie i sprawiedliwie. Stowarzyszenie podkreśliło, iż nie było podatnikiem podatku VAT przed 1 kwietnia 2011r., zaś działania podejmowane obecnie spowodowane są koniecznością przywrócenia sytuacji, w której będzie mogło wykorzystać dostępne mu zasoby ludzkie i organizacyjne dla realizacji swoich statutowych celów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00