Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 października 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 465/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Cezary Kosterna, Protokolant Referent Justyna Kapusta, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2013 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r., znak [...] po rozpatrzeniu odwołania A. S. (dalej: "skarżąca") od decyzji wydanej z upoważnienia Burmistrza Miasta P. z dnia [...] marca 2013 r., znak: [...], odmawiającej przyznania skarżącej dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Zaskarżona decyzja została oparta na następujących ustaleniach faktycznych

i dokonanej ocenie prawnej.

Decyzją z [...] marca 2013 r. wydaną z up. Burmistrza Miasta P., odmówiono skarżącej prawa do dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego, przyznawanego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Organ I instancji wyjaśnił, że w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. stanie prawnym, skarżąca nie spełnia podstawowej przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ z akt sprawy nie wynika, by niepełnosprawność M. S. - osoby wymagającej opieki, powstała przed ukończeniem przez niego 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż przed ukończeniem 25 roku życia. Przyznawanie dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego ustalanego na podstawie przepisów dotychczasowych uzależnione jest od spełnienia warunków do przyznania tego świadczenia na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponieważ warunek ten nie został spełniony wydano decyzję odmowną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00