Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 października 2013 r., sygn. I SA/Rz 815/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Tomasz Smoleń / spr./ WSA Jarosław Szaro Protokolant sekr. sąd. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 października 2013r. sprawy ze skargi "A" S.A. w R. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2013r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego - oddala skargę-

Uzasadnienie

I SA/Rz 815/13

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2013r. "A" SA w R. (dalej zwana Skarżącą) wniosła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest sprzedawcą energii elektrycznej.

Jako sprzedawca energii elektrycznej jest podatnikiem podatku akcyzowego. Od Skarżącej energię elektryczną nabywa m.in. spółka "B" sp. z o.o. z siedzibą w S. oraz spółka "C" SA z siedzibą w J. Głównym przedmiotem działania przedsiębiorstwa należącego do "B" jest produkcja elementów elektronicznych - elementów ferrytowych, przy zastosowaniu procesów mineralogicznych. "Procesy mineralogiczne" oznaczają procesy sklasyfikowane w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 "produkcja wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych", zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3037/90 z dnia 9 października 1990r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej, zmienionym Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 29/2002 z dnia 19 grudnia 2001r. Profil działalności obu spółek związany jest z wysokim zużyciem energii elektrycznej. Energia elektryczna w Polsce opodatkowana jest podatkiem akcyzowym w wysokości 20 złotych za 1 megawatogodzinę MWh.

W przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia z sytuacją, w której ciężar ekonomiczny podatku ponosi nabywca energii elektrycznej tj. "B" oraz "C" w J. natomiast podatnikiem jest sprzedawca energii Skarżąca. Koszt energii elektrycznej w procesie produkcyjnym realizowanym przez spółki stanowi istotny składnik ceny końcowej produktu. Podatek akcyzowy obciążający energię elektryczną zwiększa koszt energii elektrycznej, przez co jest istotnym ograniczeniem konkurencyjności cenowej towarów produkowanych przez spółki w stosunku do towarów importowanych spoza Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00