Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 października 2013 r., sygn. IV SA/Po 714/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak WSA Tomasz Grossmann (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 października 2013 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę

Uzasadnienie

Dnia 29 kwietnia 2013 r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] wpłynął wniosek S. S. (dalej: "Wnioskodawczyni" lub "Skarżąca") z 26 kwietnia 2013 r. o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad babcią, B. M.

Decyzją z [...] maja 2013 r. nr [...] Wójt Gminy [...] (dalej: "Wójt" lub "organ I instancji") - wskazując jako podstawę art. 2 pkt 2, art. 16a, art. 3, art. 24 ust. 1 i 2a oraz art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.; dalej: "ustawa o świadczeniach rodzinnych", w skrócie "u.ś.r.") - odmówił przyznania wnioskowanego prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że osoba wymagająca opieki, B. M., legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe; jest wdową i ma dwoje dzieci. Córka, G. O., oświadczyła, że nie może opiekować się mamą, bo prowadzi gospodarstwo rolne i większość czasu spędza poza domem, a mama wymaga stałej opieki. Natomiast syn, L. M., oświadczył, że obecnie jest w trakcie poszukiwania pracy, ma na utrzymaniu swoją rodzinę, nie posiada samochodu, w związku z powyższym nie może sprawować opieki nad mamą. Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie, iż mieszka wraz z babcią i sprawuje nad nią stałą opiekę, ponieważ babcia w zamian za opiekę darowała Wnioskodawczyni mieszkanie. Organ zaznaczył, że fakt sprawowania przez Wnioskodawczynię opieki nad babcią został potwierdzony wywiadem środowiskowym. Wnioskodawczyni jest osobą zamężną, mieszka razem z mężem, córką i babcią. W okresie od 15 grudnia 2010 r. do końca września 2012 r. prowadziła działalność gospodarczą. Nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Organ I instancji wyliczył, że łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki, w przeliczeniu na osobę, wynosi 530,60 zł i jest niższy od kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł. Podsumowując wyniki analizy zebranej dokumentacji Wójt stwierdził, że Wnioskodawczyni sprawuje stałą opiekę nad babcią, która jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Spełniony został również warunek kryterium dochodowego. Jednakże, w ocenie organu, Wnioskodawczyni nie zrezygnowała z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad babcią, gdyż działalność gospodarczą zaprzestała prowadzić 30 września 2012 r., natomiast wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w [...] babcia złożyła dnia [...] stycznia 2013 r. i według orzeczenia o stopniu niepełnosprawności od tego dnia istnieje ustalony stopień niepełnosprawności, a daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00