Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 października 2013 r., sygn. II SA/Lu 334/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 października 2013 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego i zaliczki alimentacyjnej uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...]r., nr [...].

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 19 października 2012r. J. B. wniósł o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłaconych zaliczek alimentacyjnych na rzecz A. i S. B. Wyjaśnił, że w dniu 26 września 2012r. przyznano mu rentę w kwocie 542,18 zł miesięcznie z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 30 września 2014r. Z kolei Sąd Okręgowy w Z. wyrokiem z dnia 28 września 2012r. uchylił obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Stwierdził, że chciałby przeznaczać na spłatę zadłużenia po 250 złotych miesięcznie, nie posiada innych dochodów, ani środków materialnych. Z uwagi na stan zdrowia nie jest w stanie podjąć zatrudnienia, mieszka wraz z córką i narzeczoną. Wniósł ponadto o wycofanie egzekucji od komornika w celu uniknięcia dodatkowych kosztów.

Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentacji ( tekst jedn. Dz. U z 2009r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami ) odmówił rozłożenia wspomnianych należności na raty, w tym 20 248,54 złotych wypłaconych z funduszu alimentacyjnego i 15 540 złotych zaliczki alimentacyjnej powiększonej o 5%. W uzasadnieniu podano, że stosownie do powołanego przepisu organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną. Organ wyjaśnił, że łącznie należność wynosi 35 788,54 złotych, a więc rozłożenie jej zapłaty w kwotach po 250 złotych musiałoby trwać 12 lat, czego nie może zrobić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00