Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 października 2013 r., sygn. III SA/Kr 1070/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Danielec Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Dorota Dąbek Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2013 r. sprawy ze skargi K. J. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 9 lipca 2012r. nr [....] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia I. oddala skargę odnośnie wydania zaświadczenia o posiadaniu informacji i dowodów świadczących o realizacji świadczeń równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego funkcjonariuszom w stanie spoczynku, II. w pozostałym zakresie skargę odrzuca.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 5 czerwca 2012 r. K. J. zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji z wnioskiem o wydanie zaświadczenia:

1. o dokonaniu zarządzenia wypłaty równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego za maj 2005 roku z uwzględnieniem liczby dni, za które świadczenie naliczono oraz wysokości naliczonego świadczenia;

2. o zakończeniu postępowania z czynności organu wypłaty naliczonych należności finansowych listą wypłat za maj 2005 roku, z określeniem sposobu i trybu zakończenia tego postępowania z wykonania decyzji [...];

3. o posiadaniu informacji i dowodów świadczących o realizacji świadczeń równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego funkcjonariuszom w stanie spoczynku.

Postanowieniem z dnia [...] 2012 r. Nr [...] Komendant Powiatowy Policji odmówił wydania K. J. zaświadczeń o żądanej przez niego treści. Organ I instancji wskazał, że K. J. już wcześniej domagał się wydania mu zaświadczenia potwierdzającego zarządzenie wypłaty równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego, z uwzględnieniem liczby dni, za które świadczenie naliczono oraz wysokości naliczonego świadczenia. Postanowieniem z dnia [...] 2012 r. Nr [...] Komendant Powiatowy Policji odmówił wydania takiego zaświadczenia, a w wyniku odwołania K. J. postanowieniem z dnia [...] 2012 r. Nr [...] Komendant Wojewódzki Policji utrzymał w mocy powyższe postanowienie. Komendant Powiatowy Policji wyjaśnił, że świadczenie określone w art. 92 ust. 1 ustawy o Policji naliczane jest w formie "listy dodatkowych należności" na podstawie posiadanej dokumentacji mieszkaniowej. Oryginał listy opracowany księgowo przekazywany jest do dalszej realizacji Komendzie Wojewódzkiej Policji. Natomiast kopie list są przechowywane przez pięć lat od daty wytworzenia. Organ I instancji wskazał, że kopie list dodatkowych należności za rok 2005 zostały wybrakowane w dniu 7 czerwca 2010 r. po upływnie wskazanego wyżej okresu przechowywania. Organ I instancji zaznaczył przy tym, że równoważnik za brak lokalu mieszkalnego jest przyznawany decyzją administracyjną a sama lista wypłat ma charakter techniczny. Zdaniem organu, lista ta nie stanowi akt administracyjnych, a więc brak jest podstaw oraz możliwości jej odtworzenia. Organ I instancji stwierdził, że z uwagi na wybrakowanie dokumentacji nie jest w stanie określić, czy K. J. był przewidziany do wypłaty świadczenia, a zaświadczenie wydaje się m.in. w celu potwierdzenia określonych faktów. Odnosząc się do żądania K. J. o wydanie zaświadczenia o treści, że Komendant Powiatowy Policji posiada informacje i dowody potwierdzające realizację funkcjonariuszom w stanie spoczynku świadczeń równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego przez inne organy Policji, organ I instancji stwierdził, że okoliczność pobierania przez inne osoby w kraju tego równoważnika nie przesądza o tym, że K. J. posiada interes prawny w uzyskaniu tego rodzaju zaświadczenia. Każda sprawa administracyjna ma bowiem charakter indywidualny i to organ dokonuje oceny przysługiwania uprawnienia bądź też ustalenia obowiązku strony do określonego zachowania. Zatem interes prawny strony realizowany jest wyłącznie w tym postępowaniu. Nadto, co organ podkreślił, organ ten nie wypłaca równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego emerytom i rencistom policyjnym i nie wydaje decyzji administracyjnych tym osobom w zakresie tych świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00