Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 października 2013 r., sygn. II SA/Gl 996/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant specjalista Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2013 r. sprawy ze skargi D. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa w sprawie zmiany numeru porządkowego nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy postanowienie Burmistrza Miasta i Gminy S. z dnia [...] r. nr [...]. Utrzymanym w mocy orzeczeniem organ I instancji działając w oparciu o art. 58 § 2 i art. 59 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm. - dalej zwanej k.p.a.) odmówił D. K. przywrócenia terminu do wniesienia przez nią wezwania do usunięcia naruszenia prawa.
W uzasadnieniu swojego postanowienia Burmistrz Miasta i Gminy S. podał, że D. K. wezwała go wnioskiem z dnia 10 grudnia 2012 r. do usunięcia naruszenia prawa w sprawie przywrócenia należącej do niej działki nr 1, położonej w miejscowości L. numeru porządkowego oraz o przywrócenie terminu do wniesienia tego wezwania. Z akt sprawy wynika, że zawiadomieniem tego organu z dnia [...] r., znak: [...], został zmieniony numer ewidencyjny należącej do skarżącej zabudowanej nieruchomości z dotychczasowego "26" na numer "26a". Po zapoznaniu się z tym pismem Burmistrz S. wezwał jego autorkę: o jego podpisanie; wskazanie daty, w jakiej powzięła wiadomość o dokonanej zmianie numeru porządkowego jej nieruchomości; wskazanie okresu w jakim wystąpiły przeszkody uniemożliwiające jej złożenie wniosku o przywrócenie terminu oraz uprawdopodobnienie, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy. W odpowiedzi na to wezwanie D. K. podpisała swój wniosek wyjaśniając jednocześnie w piśmie z dnia 23 stycznia 2013 r., że z powodu poważnych uszkodzeń narządów ruchu ma trudności w samodzielnym poruszaniu i w związku z tym nie była w stanie złożyć podania w obowiązujących terminach. Ponadto podała, że organ wysyłając ma jej adres zawiadomienie o zmianie numeru porządkowego nieruchomości nie poinformował jej o trybie i możliwości zaskarżenia tej czynności o sądu administracyjnego. O takiej możliwości dowiedziała się ona dopiero z pisma Wojewody [...] otrzymanym przez nią w II połowie listopada 2012 r., z którego dowiedziała się, że powinna wystąpić o usunięcie naruszenia prawa. Dodała, że jej stan zdrowia uniemożliwił jej po otrzymaniu informacji od Wojewody [...] złożyć w obowiązującym terminie "odwołania".