Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 października 2013 r., sygn. III SA/Gd 491/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie WSA Bartłomiej Adamczak, WSA Jolanta Sudoł (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2013 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Wojewody z dnia 12 kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej W. P. 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 20 lutego 2013 r. Wójt Gminy G. w oparciu o art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 993 ze zm.) wymeldował P. P. z pobytu stałego zamieszkałego pod adresem P. 7B.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że wnioskiem o wymeldowanie datowanym na dzień 18 września 2012 r. wystąpiła W. P. (właścicielka lokalu) informując, że jej brat, P. P. nie przebywa pod wskazanym adresem od dnia 10 sierpnia 2012 r. Ponieważ brat nic wcześniej nie mówił o zamiarze opuszczenia mieszkania, siostra zgłosiła jego zagniecie na Policji. Mieszkanie i jego obejście zostało pozostawione w nieładzie i bałaganie. P. P. pozostawił także bez opieki hodowane przez siebie kury i gołębie. W lokalu pozostała część rzeczy osobistych P. P. z wyjątkiem bardziej wartościowych sprzętów takich jak telewizor, komputer, wieża, piła motorowa i część ubrań. W toku postępowania w dniu 13 listopada 2012 r. do organu zgłosił się P. P. Wyjaśnił, że istotnie w sierpniu 2012 r. opuścił lokal i wyjechał do pracy do Anglii. W kraju od dłuższego czasu był bezrobotny. Siostry, z którą pozostaje w złych stosunkach, ani nikogo innego w P. nie informował o wyjeździe. O opiekę nad kurami i gołębiami poprosił znajomego z W. Po powrocie z zagranicy w dniu 11 listopada 2012 r. wrócił do domu. Nie mógł jednak się do niego dostać z powodu wymienionych zamków w drzwiach. Interweniowała Policja. P. P. oświadczył, że chce utrzymać meldunek pod adresem w P., ponieważ nie ma innego lokum, a opuszczenie lokalu było czasowe i związane z podjęciem pracy. Przesłuchana następnie W. P. przyznała, że wymieniła zamki w lokalu, w którym zamieszkiwał brat. Uczyniła to jednak po wcześniejszym uzgodnieniu z Policją. Wyjaśniła, że o zniknięciu brata dowiedziała się podczas pobytu zagranicą. Po powrocie do domu w dniu 11 września 2012 r. zastała lokal zamknięty. Ponieważ zagniecie brata już wcześniej zostało zgłoszone, zadzwoniła na Policję zorientować się czy coś wiadomo w tej sprawie, uzyskując informację, że P. P. przebywa za granicą i tam pracuje. Ponieważ jednak brat wcześniej wspominał o samobójstwie chciała zajrzeć do mieszkania. Od Komendanta Komisariatu Policji w G. otrzymała również zapewnienie, że jako właścicielka lokalu może do niego wejść, jeżeli uważa to za konieczne, a także zabezpieczyć lokal.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00