Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 września 2013 r., sygn. III SA/Wr 513/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk (sprawozdawca) Protokolant Ewa Pąsiek po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 września 2013 r. sprawy ze skargi W. K. na zarządzenie zastępcze Wojewody D. z dnia [...] r., Nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego I. uchyla zaskarżone zarządzenie zastępcze; II. orzeka, że zaskarżone zarządzenie zastępcze nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2013 r. Wojewoda D. wydał zarządzenie zastępcze o numerze wskazanym w sentencji niniejszego wyroku, w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu Radnego Powiatu K., W.K.(dalej - "skarżący" lub "strona skarżąca"). W podstawie prawnej zarządzenia organ nadzoru powołał się na następujące przepisy: art. 85a ust. 2 w związku z art. 25b ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (jednolity tekst: Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1592 ze zm.), a także art. 190 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (jednolity tekst: Dz. U. z 2010 r., Nr 176, poz. 1190 ze zm., przywoływanej w dalszych wywodach jako "ordynacja") w związku z art. 16 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 113 ze zm.).
W toku wstępnego postępowania wyjaśniającego Wojewoda ustalił, że radny zatrudniony jest (na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz umowy o pracę) w [...] [...]Sp. z o.o. w K..(dalej - "Centrum Zdrowia" albo "Centrum") jako Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska, gdzie pełni dyżury zakładowe (16-to godzinne w dni powszednie i 24 godzinne w dni świąteczne. [...]ma swoją siedzibę w K..przy ul. [...]. Nieruchomość ta stanowi własność Powiatu K..
W ocenie organu nadzoru, podejmując swoją praktykę lekarską w przedstawionych okolicznościach, skarżący dopuścił się naruszenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym radny uzyskał swój mandat, zakazu proklamowanego w art. 25b ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym. W tej sytuacji, zgodnie z art. 190 ust. 5 ordynacji, powinien był on zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzonej działalności, w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Skoro tego nie uczynił, wygaśnięcie jego mandatu powinna była stwierdzić Rada Powiatu K., w drodze uchwały, w ciągu miesiąca od upływu wcześniej wskazanego terminu trzymiesięcznego, obowiązującego samego radnego (art. 190 ust. 6 ordynacji). Rada nie podjęła jednak stosownej uchwały, co uzasadniało - po wcześniejszym powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej - podjęcie przez Wojewodę zarządzenia zastępczego stwierdzającego wygaśnięcie mandatu, na podstawie art. 85a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right