Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2013 r., sygn. IV SA/Wa 1209/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka (spr.), sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2013 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

A. M. wniósł do Sądu skargę na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] marca 2013 r. znak: [...] utrzymującą w mocy własną decyzję z dnia [...] stycznia 2013 r. znak: [...] wydaną na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Województwa [...] z dnia [...] kwietnia 2010 r. utrzymującej w mocy decyzję Starosty D. z dnia [...] lutego 2010 r. orzekającą o dokonaniu zmian w ewidencji gruntów i budynków. Główny Geodeta Kraju stwierdził nieważność decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Województwa [...] z dnia [...] kwietnia 2010 r. utrzymującej w mocy decyzję Starosty D. z dnia [...] lutego 2010 r. w części dotyczącej wykazania w ewidencji gruntów i budynków Miasta D. jako władającego na zasadach samoistnego posiadania działkami ewidencyjnymi nr [...], nr [...], nr [...] i nr [...] i jednocześnie odmówił stwierdzenia nieważności tych decyzji w pozostałej części.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie sprawy.

Starosta D. - po rozpoznaniu wniosku A. M. oraz D. L. decyzją z dnia [...] marca 2005 r. odmówił wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków działki [...] zgodnie ze stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej nr [...].

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia wskazał, że nie jest uprawniony do rozstrzygania sporów związanych z ustaleniem zasięgu własności działek. Jednocześnie wywiódł, że podczas zakładania w latach 1966 - 1972 ewidencji gruntów dla miasta D. została utworzona działka [...] stanowiąca drogę pozostającą we władaniu miasta D. Pozostała cześć wskazanej wyżej działki nie objęta wywłaszczeniem została oznaczona nr [...], która następnie została podzielona na działki o numerach [...],[...],[...],[...] oraz [...]. Od roku 1993 działka o nr [...] została określona przy przyjęciu powierzchni 0,00060 ha. Działki nr [...],[...],[...] oraz [...] zostały zbyte na rzecz osób fizycznych. W ramach kolejnych etapów odnowy ewidencji gruntów w latach dziewięćdziesiątych działka o nr [...] została ujawniona na rzecz miasta D. Nie utworzono natomiast na mapie ewidencyjnej działki odpowiadającej działce o nr [...], a parcela ta została włączona do działki o nr [...]. W trakcie kolejnego etapu odnowy geodezyjnej prowadzonej w latach 1994-1995 na odnowioną mapę ewidencyjną naniesiono odpowiedniki działek z operatu pomiarowego działki [...] i utworzono działki [...],[...],[...], oraz [...]. Nie utworzono wówczas działki odpowiadającej działce o nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00