Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 80/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Nawrot (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur, Sędzia WSA Leszek Kobylski, Protokolant Referent Justyna Kapusta, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2013 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją znak [...] z dnia [...] listopada 2012 r. Prezydent Miasta R. (Prezydent, organ I instancji), działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm., zwanej dalej "u.e.l.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze. zm., zwana dalej "k.p.a."), orzekł o wymeldowaniu R. B. (skarżący, strona) z pobytu stałego przy ul. [...] m [...] w R.

W uzasadnieniu decyzji przedstawiając przebieg postępowania w sprawie Prezydent podał, iż wniosek o wymeldowanie skarżącego złożyła K. B. (obecnie K.; wnioskodawczyni) wskazując, iż w dniu [...] sierpnia 2010 r. były mąż po [...], dobrowolnie opuścił mieszkanie. W dniu [...] sierpnia 2010 r. próbował do niego powrócić, lecz nie został przez nią wpuszczony. W dniu [...] sierpnia 2010 r. w obawie o własne życie wymieniła wkładkę do zamka w drzwiach wejściowych.

Skarżący natomiast wyjaśnił, że w dniu [...] sierpnia 2010 r. wyszedł z mieszkania, ale go nie opuścił. Potwierdził, iż ponownie chciał wejść do lokalu z policją, ale nie został wpuszczony przez byłą żonę, która jego rzeczy osobiste (na przebranie) wystawiła na klatkę schodową. O zarzucie [...] byłej żony dowiedział się po aresztowaniu. Stwierdził, iż bez podziału majątku dobrowolnie się nie wymelduje.

Organ I instancji wskazał, iż zawiesił postępowanie w sprawie, do czasu rozpoznania sprawy karnej, co nastąpiło w dniu [...] listopada 2011 r. (wyrok Sądu uprawomocnił się w dniu [...] maja 2012 r.). W toku dalszego postępowania, na podstawie pisma Prokuratury Rejonowej R. [...] w R. sygn. [...] z dnia [...] września 2012 r. (opartego na kopii zażalenia strony z dnia [...] września 2010 r. na postanowienie Sądu o tymczasowym aresztowaniu) ustalone zostało, iż w dniu zatrzymania ([...] września 2010 r.) skarżący od czterech tygodni nie przebywał w spornym lokalu. Okoliczność tą potwierdziła także wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00